MAKÜ’de Erasmusdays 2020 Etkinliği: “Çoban Köprüsü” Projesi
  1. Anasayfa
  2. Etkinlikler

MAKÜ’de Erasmusdays 2020 Etkinliği: “Çoban Köprüsü” Projesi

0

Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilecek “Shepherd Bridge-Çoban Köprüsü” projesi için Erasmus Days kapsamında ilk etkinlik Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde düzenlendi. Pandemi nedeniyle etkinlik çevrimiçi olarak yapıldı.

Proje Detayları

Çoban Köprüsü Projesi Dışişleri Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2019 yılında yapılan Erasmur Days günlerinde kabul edilmişti. Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar (KA202) Faaliyeti kapsamında kabul edilen bu projenin konusu bölgesel kalkınma odaklı hayvancılıktır.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz ve ekibi tarafından yürütülen proje için 2020 Erasmus Days etkinlikleri kapsamında ilk toplantı yapıldı. Burdur İl  Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan projede Burdur Valiliği, Burdur Ziraat Odası ve 3 Avrupa Birliği ülkesinden bilim insanları yer almaktadır.

Projenin Amacı

Çoban Köprüsü projesi ile çobanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Çobanlar için doğada yaşam, öğrenme modülleri, hayvan bakımları, beslenme ve sağlık yöntemleri gibi pek çok konuda bilimsel çalışma yapılmaktadır. Geleneksel bir meslek icar eden çobanlar nesiller boyu öğrenme ile kendisini yetiştirmektedir. Bu proje ile yeni nesil çobanların bilimsel şekilde yetişmesi amaçlanmaktadır. Böylece hayvancılıktan alınan verimin artması hedefleniyor. Ülkemizde tarım ve hayvancılığın bitme noktasına gelmesi nedeniyle yapılan proje ile az hayvandan çok verim amaçlanıyor. Bu kapsamda Sırbistan ve Yunanistan’da da etkinlikler düzenlenerek çalışmalara devam edilecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.