KYK BURSU KESİLİR Mİ KYK BURSUM NEDEN KESİLDİ?
  1. Ana Sayfa
  2. Burs Duyuruları

KYK BURSU KESİLİR Mİ KYK BURSUM NEDEN KESİLDİ?

0

Bilindiği üzere üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs ve kredi verilmektedir. KYK tarafından her ay öğrenciye ödenen kredi, mezun olduktan sonra öğrenci tarafından ödenmek zorunda olup, KYK tarafından verilen bursta ise böyle bir durum söz konusu değildir. KYK bursu kesilmesi durumu; KYK Bursu Kesilir mi KYK bursu neden kesildi? gibi sorular akla gelmektedir. Bu yazımızda soruların daha detaylı cevabını bulabilirsiniz.

KYK Bursu Ne Kadar 2020?

KYK bursu 2019 yılında 500 TL iken, 2020 yılında zamlı hali ile 550 TL olarak öğrencilere verilmiştir. KYK bursu almaya hak kazanan öğrenci elbette bursum kesilir mi diye endişe etmektedir. Bazı durumlarda KYK bursu kesilebilmektedir. KYK bursunun kesilme nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

KYK Bursu Kesilmesi Nedenleri Nelerdir?

KYK bursunun kesilmesi, aşağıdaki durumların oluşması sebebiyle gerçekleşebilir. Madde madde bu durumları söylemek gerekirse, KYK bursu aşağıdaki durumlarda kesilebilir;

KYK bursu alan öğrencinin vefatı durumunda, burs aileye veya başka bir öğrenciye verilemez ve kesilir.

KYK bursu almaya hak kazanan bir öğrencinin normal eğitim süresi sonunda bursu kesilmektedir. Öğrenci belli nedenlerden dolayı okulunu uzatmış olsa dahi burs devam edemez.

KYK bursu alan öğrenci herhangi bir disiplin suçu sebebi ile okul ile ilişiğinin kesildiği durumda aldığı burs da kesilmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alan öğrenci, okulu bırakması veya üst üste 2 dönem ders kaydı yaptırmadığı durumda bursu kesilmektedir.

2 yıl bir bölümde okumuş olan ve sonra bölüm değişikliği yapan öğrenci, geçtiği bölümde de 2 yıl okuduktan sonra, mezun olamasa dahi bursu kesilmektedir. Yani KYK burs ve kredi maksimum 4 yıl verilebilmektedir. (Elbette bu durum lisans eğitimi 4 yıldan uzun olan Tıp vb. gibi bölümler için geçerli değildir.)

KYK bursu verilebilmesi için başarı şartı da aranmaktadır. Öğrencinin 4 adet kalan dersi varsa bu sayı 3’e düşene kadar KYK bursu kesilmektedir. Bunu durumun yanı sıra, her üniversitenin kendine göre belirlediği not ortalamasının, örnek verecek olursak pek çok üniversitede 2.00’dır, altına düştüğünde, öğrencinin aldığı bursu kesilmektedir.

Öğrencinin not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında ise bursu kesilmektedir.

Hazırlık sınıfını tamamlayamayan öğrencilerin de bursu kesilmektedir. Bunun bağlamda hazırlık sınıfı geçilse dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçilmesi halinde burs yine kesilmektedir.

Yanlış olarak bilinen bir durum ise burs alan öğrencilerin asgari ücret veya düzeyinde çalıştıklarında burslarının kesilecek olmasıdır. Fakat burs alan öğrencilerin asgari ücret veya o düzeyde bir işte çalışması durumunda bursları kesilmez.

Yorum Yap