Jean Monnet Burs Programı E-bülteni
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Jean Monnet Burs Programı E-bülteni

0

Jean Monnet’ın Amacı Nedir?

Avrupa Birliği  ülkelerindeki üniversite veya eş konumdaki araştırma faaliyetlerini destekleme kapsamında ortaya çıkan burs programıdır. 

Türkiyenin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde kurum ve kuruluşlarından, kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere dek , toplumun tüm kesimine önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu itibarla Avrupa birliği  ile ilgili hususları yakın düzeyde takipte kalabilecek uzman kişi yahut kişilere ihtiyaç söz konusu olmaktadır. Nitekim, Avrupa Birliği tarafından finansal kısmındaki problemi ortadan kaldıran bir proje olan Jean Monnet Burs Programı, Türkiyenin ihtiyaçları çerçevesinde, Avrupa birliği alanında uzmanlaşmış insan kaynağının artırılmasını ve müktesebatın etkili bir halde uygulanabilirliği için gerekli idari kuvvetin oluşturulmasını amaç edinilmektedir. 

Jean Monnet neler yaptı?

1990-1991 akademik yılında uygulamaya geçen Jean Monnet Burs Programı, Türkiyenin en uzun soluklu çalışmalarından birisi olarak 30 senedir 2000’i aşkın bursiyere Avrupa Birliği  üyesi ülkelerde eğitimini idame ettirme imkânı sağladı ve bunu devam ettirmek için de çalışmalar sürdürüyor.  Program, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile işbirliğinde yürütülmektedir

Jean Monnet Bursları, ülkemizin avrupa birliği ile adaptasyon  aşaması ve AB müktesebatı ile bağlantılı konularda, zamanı minimum 3, maksimum ise 12 ay olan akademik çalışmalara tahsis edilmektedir. Burs programı 2021-2022 akademik öğrenim döneminde ortalama olarak 160 kişiye Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve Birleşik Krallıkta yüksek lisans öğrenimi görme veya araştırma programlarına katılma imkânı sunulması öngörülmektedir. Bursların %50’si kamu sektörüne, %30’u üniversitelere, %20’si ise özel sektöre tahsis edilecektir. 9 Eylül 2020 tarihinde başlayan 2021-2022 akademik yılı başvuruları 1 Aralık 2020’de sona ermiş bulunmaktadır.

Jean Monnet Burs Programı’ nın farkındalığını daha da artırmak, daha fazla kişiyi programdan haberdar kılmak adına ve 2021-2022 akademik yılı başvuru dönemini duyurmak amacıyla bir grup bilgi verme ve tanıtım yapma amaçlı toplantı düzenlendi. Yaşadığımız Pandemi süreci  sebebiyle mevcut toplantı ve etkinlikler çevrimiçi platformlar üzerinden yapıldı.

İnfo pack  https://www.jeanmonnet.org.tr/portals/0/yayinlar/JM2021-2022_4_Bulten.pdf

Jean Monnet Burs Programi Sosyal Medya Hesapları : 

facebook.com/jeanmonnetbursprogrami 

twitter.com/jeanmonnetbursu 

youtube.com/jeanmonnetbursu

instagram.com/jeanmonnetbursu

Yorum Yap