Erasmus+ Medya Okuryazarlığı Online Eğitimi Finlandiya
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Erasmus+ Medya Okuryazarlığı Online Eğitimi Finlandiya

0

Uzaktan Eğitim

12 Ocak – 16 Şubat 2021/ Çevrimiçi/ Finlandiya

Medya okuryazarlığı ve de eleştirilen düşünme üzerine düşünen genç çalışanlarını yenide düzenlemek amacıyla tam 6 çevrimiçi seminer düzenleniyor. Katılımcıların gençlerle kendi çalışmaları adına teori ve araçları öğrenerek göz alıcı sunumlar ve pratik atölyeler bir hayli faydalı olacak.

Erasmus+ Medya Okuryazarlığı Online Eğitimi Finlandiya seminerine başvuru için tıklayınız. 

Çevrimiçi Seminerler

12 Ocak 2021: Medya ve Bilgi Okuryazarlığına Giriş: Medya ve bilgi okuryazarlığına giriş semineri kapsamında katılımcılara eleştirel düşünme ve demokrasinin teşviki sağlanacaktır.

19 Ocak 2021: Kapsayıcılık Hakkında Konuşmak: Bu seminer kapsamında gerçekleştirilecek olan gençlik çalışmalarında erişim ve dijital uçucum ele alınacak.

26 Ocak 2021: İnternetin Kötülükleri: İnternetin kötülükleri başlığı altında siber zorbalık, nefret söylemleri ve siber suçlar ele alınacak.

2 Şubat 2021: Dezenformasyon Çağı: Dezenformasyon çağı semineri kapsamında sahte haberler, internet üzerinde gerçekleşen troller ve gençliği etkileyen fotoğraf manipülasyonları ele alınmaktadır.

9 Şubat 2021: Gençlerin radikalleşmesi ve aşırılığın önlenmesi hususunda medya ve bilgi okuryazarlığının rolü ele alınacaktır.

16 Şubat 2021: İçerik yaratıcılarının medya ortamlarını ve gençleri nasıl değiştirebileceği ele alınacaktır.

Gerçekleştirilecek olan seminerler tematik olarak bağımsız olacak. Ayrıca tüm seriyi takip etmek ya da alternatif olarak katılım sağlayabilmek için tek bir seminer tercih edebilmek de mümkün olacaktır. Seminerler Salı günleri saat 14:00 ve 16:30 CEST saatinde düzenlenecektir.

Ayrıca gerçekleştirilecek olan seminerlerin her biri, uzmanlar tarafından yapılacak kısa teorik dersler ya da uygulamaya yönelik müdahalelerden ve de katılımcılar için tartışmak, paylaşmak ve evde kendi çalışmaları için öğrenilen dersleri haritalayabilmek adına katılımcılar için bir çalışma oturumu oluşturulacaktır.

Çevrimiçi Eğitimin Hedefleri

Düzenlenecek olan çevrimiçi seminerlerin amacı, gençlik bilgi çalışanlarının kapasitesini oluşturmaktır. Bu anlamda gençlik bilgi çalışanlarının medyayı ve kendilerine sunulan bilgileri eleştirel olarak keşfedebilme becerilerini arttırmak, içinde bulunulan çağın belirsiz ve değişen medya manzaraları karşısında direnç kazanmalarını olanaklı kılmak, gençlerin aktif vatandaşlıklarını uygulamada desteklemek, demokratik süreçlere katılım sağlamak ve kararsız medya ya da bilgi bağlamlarında dahi kararlar alabilmektir.

Spesifik anlamda ise çevrim için seminerlerin hedefleri şu şekildedir;

  • Eleştirel düşüncenin öneminin artması ve gençlere yönelik bilgilendirme, rehberlik ve danışmanlıkla çalışan kişilerin bilgi ve medya okuryazarlığı hususunda iç görüler sağlamak,
  • Gençlik ve bilgi çalışanlarına, medya ve bilgi okuryazarlığının mevcut gençlik çalışması bağlamını anlamalarını sağlamak adına teorik arka plan oluşturmak,
  • Gençlik çalışanlarına ve de gençlik bilgi çalışanlarına, gençler arasında medya okuryazarlığı, eleştirel düşünce ve dayanıklılığı teşvik etmek adına gerekli beceri ve somut araçları sağlamak,
  • Medya okuryazarlığıyla ilgilenen bir gençlik bilgi çalışanları ağı oluşturmak ve fikirleri paylaşmak, birbirlerinden öğrenmek ve gelecekteki iş birlikleri için ilişkiler kurmak adına forum yaratmaktır.

Yorum Yap