Dünyanın En İyi 10 Online MBA Programı
  1. Ana Sayfa
  2. Etkinlikler

Dünyanın En İyi 10 Online MBA Programı

0

MBA’nın İngilizce açılımı Master Business Administration, Türkçesi ise İşlete Yüksek Lisansıdır. Bir başka bakış açısıyla da MBA’nın Lisansüstü yeterlilik derecesi anlamına geldiğini söylemek de mümkün olacaktır. İlk ortaya çıktığı yıllarda iş adamları ve iş kadınları için geliştirilmiştir. Daha sonraki dönemlerde de amaç öğrencilerin rekabetçi iş dünyasının yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek hale gelmesi şeklinde değiştirilmiştir. Dünyanın en iyi 10 Online MBA programı ise şu şekildedir;

 

1 EuroMBA (Avrupa Uluslararası Ticaret Birliği)

Süre: 2 yıl
Giriş: Yılda 2 kez (Ocak ve Temmuz)
Öğrenim ücreti: 31.000 € (36.230 $ / 27.550 £) (2 yıla yayılmış)
EuroMBA, tam 6 Avrupa üniversitesi ile iş birliği kurmuştur. İletişim ağı çok güçlüdür. Öğrenciler için en iyi imkanları sunar. Öyle ki tam 10 ayrı modül üzerinden eğitim devam ettirilmektedir. Altı okul haftası, 6 kurum arasında bölünmüştür.

 

2 Southern Cross Üniversitesi (Avustralya)

Süre: minimum 2 yıl
Başlangıç: Yılda 6 kez (Ocak, Mart, Nisan, Temmuz, Ağustos ve Ekim)
Öğrenim ücreti: 40.320 A $ (29.840 $ / 22.690 £) (16 eğitim için)
Southern Cross Üniversitesi Avustralya’da bulunmaktadır. MBA programının en önemli özelliği ise inanılmaz esneklik düzeyine sahip olması! Kurs içinde 16 birim bulunur ve her birimin içine giriş çıkmak mümkündür. Aynı zamanda muhasebe, sağlık hizmetleri yönetimi, insan yönetimi ve bilgi yönetimi de dahil olmak üzere 4 ayrı uzmanlık alanından birine odaklanma şansı da mevcuttur.

 

3 Isenberg İşletme Okulu (ABD)

Süre: Minimum veya maksimum uzunluk yok
Başlangıç: Yılda 3 kez (Mart, Temmuz ve Kasım)
Öğrenim ücreti: 31.500 USD (23.950 £) (39 kredilik)
Isenberg MBA programı 10 yıldan uzun süredir online hizmet vermektedir. Bu yönüyle de dijital öğrenimin öncüleri arasında yerini alıyor. Okulun eğitim yöntemi, öğrencilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktadır. Aynı zamanda iş analitiği ve spor yönetimi gibi alanlarda yüksek teknoloji imkânı sunmaktadır.

 

4 Durham Üniversitesi (İngiltere)

Süre: 2 yıl
Başlangıç: 1 yıl kez (Eylül)
Öğrenim ücretleri: 21.000 £ (27.600 $) (2 yıla yayılmış)
Durham, iş dünyasında oldukça saygın bir isimdir. Geleneksel anlamda tez yerine geçebilecek stratejik vaka analizi yapmak gibi unsurlar da dahil olmak üzere 8 bölüm mevcuttur. İsteyenler, girişimcilik, danışmanlık ya da teknoloji gibi alanlardan birinde uzmanlık seçebilmektedirler.

 

5 Imperial College London (Birleşik Krallık)

Süre: 2 yıl
Başlangıç: Yılda 2 kez (Ocak ve Eylül)
Öğrenim ücretleri: 35.600 £ (46.800 $) (2 yıla yayılmış)
Imperial College London, dünyanın en iyi üniversitesi olarak biliniyor. Bu kurumun MBA programı da son derece kalitelidir. Her daim teknolojik olanaklarda yenilikler ön plana çıkmış, küresel anlamda da yeni bir bakış açısında odaklanılarak hizmet verilmiştir. Standartları yüksek MBA programı arayanlar için Imperial College London ideal bir seçim olacaktır.

 

6 George Washington Üniversitesi (ABD)

Süre: Minimum veya maksimum uzunluk yok
Başlangıç: Yılda 3 kez (Ocak, Mayıs ve Ağustos)
Öğrenim ücretleri: Verilmedi
George Washington Üniversitesi, gerçek zamanlı canlı bir öğretim ve kaydedilmiş bir içerikle harmanlanarak, öğrencilere dijital sınıf platformunda profesörlerle yakın çalışma olanağı sağlamaktadır. Washington, DV bölgesine yerel konumu olanlar, fiziksel aktivitelere de katılabilir. Arkadaş edinerek ortak proje ve proje geliştirme imkânı yaratmak mümkündür.

 

7 Warrington İşletme Fakültesi (ABD)

Süre: 2 yıl (daha kısa seçenekler mevcut)
Başlangıç: Yılda 1 kez (Tamamen çevrimiçi program, Ağustos 1 yıllık ve 2 yıllık hibrit programlar için olabilir)
Öğrenim ücreti: 59.800 $ (45.470 £)
Tam zamanlı bir MBA programı arayanlar için Warrington İşletme Fakültesi iyi bir seçenek olacaktır. Öyle ki bu program Amerika’da da bir hayli ünlüdür. Online versiyonu da çok başarılıdır. Öğrenciler tarafından tam olarak aynı çalışma modelini ve zaman çizelgesini takip etmek yöntemiyle kullanılmaktadır.

 

8 Warwick İşletme Okulu (İngiltere)

Süre: 2-4 yıl
Başlangıç: Yılda 2 kez (Ocak ve Haziran)
Öğrenim ücreti: Ocak 2019 alımı için 31.210 £ (41.040 $) veya Haziran 2019 alımı için 32.460 £ (42.680 $)
Warwick İşletme Okulu, 2018 yılında Financial Times’ın online MBA derecesini almıştır. 2 yıllık bir kurstur. Dünyanın önde gelen bazı ticari kurumların düzenli konuk konuşmacıları ve de öğretim görevlileri tarafından sürekli desteklenmektedir. Sekiz zorunlu kısım mevcuttur.

 

9 Kelley İşletme Okulu (ABD)

Süre: 2 yıl
Başlangıç: Yılda 2 kez (İlkbahar ve Sonbahar)
Öğrenim ücreti: Yaklaşık 68.000 ABD doları (51.700 £) (değişebilir)
ABD’nin en yaygın ve en iyi online MBA programı Kelley İşletme Okulu olarak biliniyor. En önemli özelliği ise büyük miktarda esneklik sağlamasıdır. Seçmeli modüller, kredilerinizin diğer kurumlara göre çok daha yüksek kısmını oluşturmaktadır. Bu program kapsamında Küba Botsvana ve Myanmar gibi gelişmekte olan pazarlarda zaman geçirmek mümkündür.

 

10 IE İşletme Okulu (İspanya)

Süre: 18 ay
Başlangıç: Yılda 2 kez (Nisan ve Ekim)
Öğrenim ücreti: 51.200 € (59.860 $ / 45.500 £)
IE İşletme Okulu, her bireyin kişisel ve kariyer koşullarına en uygun şekilde uyarlanmıştır. Program kapsamında kişisel dersler, seminerler ve de konferanslar verilmektedir. Daha sonraki aşamada da simülasyonlar, koçluk oturumları ve sahte sektörlere özel röportajlar içeren 3 aşamalı hazırlık süreci devam ettirilmektedir.

Yorum Yap