İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik
  3. Yurtdışından Telefon Getirenlerin Nelere Dikkat Etmeli?

Yurtdışından Telefon Getirenlerin Nelere Dikkat Etmeli?

featured

Dolar ve euro kurunun fırlamasıyla yurtdışından telefon getirmek oldukça avantaj kazanmıştır. Yurtdışında oldukça ucuz olan telefonu ülkemizde satın almak için kredi çekmek gerekiyor. Dünyanın en pahalı telefonları ülkemizde satılmaktadır. Bu nedenle yurtdışından ucuza telefon getirmek iyi bir alternatiftir. Peki, ne kadar avantajlıdır?

Telefon Getirmek İçin En Ucuz Ülkeler

Yurtdışından gelen telefonlar ülkemizdeki vergilere tabidir. Yani %18 KDV, %25 ÖTV ve %7 TRT bandrol ücreti ödenmesi şarttır. İşte bu vergiler ucuza aldığınız telefonun pahalanmasına neden olur. Dolayısıyla yurtdışından telefonu çok ucuza almak şarttır.

Ülkemizde en çok iPhone telefonlarına rağbet edilmektedir. Böyle bir telefonu en ucuza alabileceğiniz ülke Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Hong Kong, Malezya, Kanada gibi ülkelerdir. Ancak telefonun sahibi olan marka, ülke gibi kriterlere göre telefonu ucuza alacağınız ülke değişir. Diğer rağbet gören marka ise Samsung’tur. Bu telefonları ise Asya ülkelerinden çok daha uygun fiyatlara almanız mümkündür. Yurtdışından aldığınız telefonlar için ödediğiniz vergiyi havalimanında geri alabilirsiniz. Böylece telefon daha ucuza gelecektir.

Kaç Telefon Getirilebilir?

Ülkemizde uygulanan kanunlara göre yurtdışından sadece 1 telefon getirilebilir. İkincisi getirilirse iki katı vergiye tabi olur. Bu ürünler için ceza kesilir ve kullanımı da önlenir. Kaçak yollardan ülkemize sokulan telefonlar ise bu prosedürden kurtulacaktır.

Yurtdışından Gelen Telefon Nasıl Kaydedilir?

Yurtdışından gelen telefon sadece getiren kişinin üzerine kaydedilebilecektir. Başka birinin pasaportu üzerine kayıt yapmak mümkün değildir.

2020 yılı için yurtdışından getirilen telefon kaydı için 1838 TL ödeme yapmak gerekir. Ayrıca ülkeye girişin üzerinden 120 gün geçmemesi gerekir. Bu süre dolduktan sonra telefon kaydettirilemez. Her bir kişi 3 senede 1 telefon getirebilecek ve kaydettirebilecektir.

  • Kaydettirmek istediğiniz telefonun IMEI numarasını *#06# ” üzerinden öğrenin.
  • Telefon Harç (1838 TL*) bedelini yatırın.
  • Geçerli bir pasaport, kimlik no, isim soyisim ve IMEI numarası ile başvurun.
  • E-devlet üzerinden telefon kayıt işlemini tamamlayınız.
  • E devlet arama butonuna ”IMEI” veya ”IMEI KAYDET” yazarak yeniden sorgulayabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap