Yurtdışı Dil Eğitimi İçin Konaklamada Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Yurtdışı Dil Eğitimi İçin Konaklamada Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey

0

Yurtdışı dil eğitimi, son yıllarda ülkemizde de bir hayli popüler olmaya başladı. Fakat güvenli bir şekilde eğitim alabilmek için konaklama kısmında mutlaka çözmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Yurtdışı tercihinde bulunacak öğrenciler için birçok alternatif imkânı bulunmaktadır. Bu okulların seçimi sırasında konaklama seçimini de düşünerek hareket etmek en iyisi olacaktır. Yabancı dil öğrenmek için ülke dışına çıkmışken, kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortamda dinlenme imkânı elde ederek, dil eğitiminizin çok daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Eğitiminiz sırasında konaklama tercihiniz konusunda aklınızdaki soru işaretlerine cevap olabilecek unsurları yazımızın alt kısımda yer vermeye çalıştık.

Konaklama Yerinin Okula Uzaklığı
Yurtdışı dil eğitimi sırasında, konaklama yerinin okula olan uzaklığı oldukça önemlidir. Her gün aynı yolu katetmek zorunda kalacağınız için bir süre sonra eğitim hayatınızda da sıkıntı oluşturmaya başlayabilir. Sıkılmasınız dahi ulaşım ile vakit kaybı yaşamış olursunuz ve okula geç kalma durumunuz olabilir.

Konaklama Şartları
Yurtdışı dil eğitimi fiyat olarak bütçenizi zorlamış olabilir. Bundan dolayı okulun kendi yurdu varsa, belirli bir süre burada kalmak istiyorsanız mutlaka konaklama şartlarını araştırmanız gerekir. Okulda verilen yiyecekler, giriş saatleri ve çıkış saatleri gibi detayları öğrendiğiniz takdirde, okula gittiğinizde hazırlıksız olmamış olursunuz. Bu duruma kendinize ait kirada bir yer tutacaksınız da dikkat etmeniz önemli olacaktır. Daire içerisinde size uygun olan ve ihtiyacınız olduğu halde, konaklayacak olduğunuz yerde bulunmadığı için almanız gereken eşyaları tespit etmelisiniz.

Aile mi, Yoksa Yurt mu?
Yurtdışı dil eğitimi fiyat olarak incelendiği zaman sadece okul masrafları bulunmamaktadır. Konaklama kısmındaki masraflar da öğrencinin bütçesini kimi zaman zorlamaktadır ve öğrenci duruma göre aile mi yoksa yurt mu tercihini kendi avantajları ve dezavantajlarına göre belirlemelidir. Her iki durumunda kendi içerisinde avantajları bulunmaktadır. Aile ile konaklayan bir öğrenci, eğer ev içerisinde anlaşmazlık yaşamazsa yemeğini önünde hazır bir şekilde bulabilir. Fakat ailenin koymuş olduğu kurallara uyulması gerekir.

Öğrencilerin bir diğer konaklama alternatifi ise yurt veya apartman konaklaması olmaktadır. Buralarda dünyanın dört bir tarafından, eğitim için gelmiş olan birçok kişiyle tanışma şansınız olacaktır. Her iki alternatifte de eğer arkadaşınız Türk değilse, iletişim için İngilizce konuşmak zorunda kalacak ve yabancı dilinizin daha hızlı gelişmesini sağlayacaksınızdır.

Temizlik
Konaklama sırasında eğer temizliğe önem veren bir kişiyseniz, dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu durum aile yanında veya dairede kalacak olmanız ile alakalı bir durum değildir. Yurtdışı dil eğitimi sırasında seçeceğiniz konaklama tercihi, fiyatın yanında sizinle birlikte kalacak olan kişileri de belirlemektedir. Bu durumu göz önüne alarak, konaklama sırasında tercih etmiş olduğunuz yerde kalacağınız kişinin ne kadar temiz olduğu ve size ne kadar uygun olduğu konusunda en baştan seçiminiz sırasında dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap