İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI YARIŞMASI
  1. Ana Sayfa
  2. Etkinlikler

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI YARIŞMASI

0

           İnsansız hava aracı (İHA), fiziksel olarak içinde insan bulunmayan bir tür uçan araçtır. İHA’ların en önemli ve olmazsa olmaz bileşeni, yer tabanlı bir kontrolör ile uçak arasında bir iletişim sistemdir. Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone”dur. Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir. Bu maddenin amacı İHA’lar ile güdümlü füzelerin farklarını ortaya çıkartmaktır. Öncelikle İHA’lar tekrar kullanılabilir. Mürettebatsız olarak kontrol edilerek durmadan belli bir irtifada uçabilir.

          TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST kapsamında bu yıl 1.si düzenlenecek olan Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışması, Türkiye ve KKTC’deki lise ve dengi okul öğrencilerini, BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Bilim Merkezleri ve Bilim Atölyelerinin lise seviyesindeki öğrencileri, ulusal ve uluslararası önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri, İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmeyi, herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki İHA’larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşları teşvik etmeyi ve İHA teknolojisinde başarılı olan ülkemizi ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlamaktadır.

* Takımlar 25 kg’a kadar İHA’ları ile katılabilecekler
* Takımlar İHA’larını 120 metre irtifaya kadar yükseltebilecekler
* Takımlar sabit kanat, döner kanat, çırpan kanat, hibrit vb. her türlü İHA’ları ile yarışabilecekler
* Görev, tamamıyla takımların kendileri tarafından belirlenecek
* Takımlara 18.000 TL’ye kadar hazırlık desteği verilebilecek
* Takımlar performans derecelerine göre 50 bin TL’ye kadar ödüllendirilecek
* Her türlü İHA, duyurulan performans kriterlerine göre değerlendirilecek
* Bilgi, teknoloji, rekabet ve heyecanın zirve yapacağı yarışma, İHA teknolojilerinde iddialı ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası olacak.

TAKIMINI KUR, HAYALİNİ TASARLA, UÇUŞA GEÇ!

Yarışma, 13-18 Eylül 2021 tarihleri arasında Yunuseli Havaalanı / BURSA’da gerçekleştirilecektir.     Başvurular, https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org sisteminden alınmaktadır.

Bilgi için TÜBİTAK adresini ziyaret edebilirsiniz.

DETAYLI TASARIM RAPORU VE UÇUŞ VİDEOSU İLE DOĞRUDAN BAŞVURU TARİHİ: 1-30 TEMMUZ 2021

DETAYLI BİLGİ İÇİN: https://teknofest.org/yarisma-detaylar-12.html

 

Yorum Yap