Kişisel Gelişim Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Kişisel Gelişim Nedir?

0

 Kişisel gelişimi tam anlamıyla açıklayan cümle: 

“Değişmeyen tek şey değişimdir.” cümlesidir. İnsan dünyaya geldiğinden şu zamana kadar okuduğu kitaplardan, gittiği gezip gördüğü şehirlerden ve en önemlisi iletişime geçtiği insanlardan etkinlenmesi ile başlar kişinin değişimi. Peki bu değişime isteyerek mi yoksa istemeden mi ayak uyduruyoruz?  Bu değişime isteyerek ya da istemeyerek bir şekilde ayak uyduruyoruz çünkü değişen dünyada insanın değişmemesi anormal olurdu.

Kişinin isteyerek kendini bulunduğu konumdan  daha iyi bir konuma ulaştırması için yaptığı faliyetlerle  olan değişimine kişisel gelişim deriz.  Peki kişisel gelişim nasıl başlar birazda onunla ilgili bilgi verelim. Kişisel gelişim öncelikle insanın kendini tanımasıyla başlar. Kişi öncelikle bulunduğu konumu analiz etmeli ve daha iyiye nasıl gidebilirim, yeteneklerim neler gibi soruları sormalı ve cevaplarına göre hareket etmelidir.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler:

1. Kitap Okunmalı : Ama öyle piyasadaki herhangi bir kitabı okumak olmamalı amaç. Amaç kişinin eksiklerini tamamlayacak kendi benliğine değer katmasını sağlayacak kitapları okumak olmalıdır.

2.Film İzlemeli: Kişi kendini bulacağı yeteneklerine yönelik ve kişiyi teşvik edecek filmler izlemeli.

3.Sık Sık Kendi İle Konuşmalı: Kişi kendisi ile ne kadar vakit geçirir ve kendisi ile iç dünyasında ne kadar çok konuşur ise kendini o kadar çok tanıyacaktır. Ki unutulmamalı kişisel gelişim kendini tanımaktan geçer.

4.Sosyal Çevre Edinmeli: Kişinin sosyal çevresi de onun gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Kurduğu arkadaşlıklar bulunduğu ortamlar kişinin gelişimine yardımcı olacaktır.

5.Ruhuna İyi Bakmalı: Günümüzde ruhen rahatsız insanlar çoğaldı. Bunun nedeni ise insanların kedine olan öz saygısını kaybetmesi. Kişi istekleri doğrultusunda evet ya da hayır demeyi bilmeli eğer bilmez ise istemeyerek yaptığı şeyler kişinin ruh sağlığına zarar vermektedir.

Kişisel Gelişimini Tamamlamamış insanlar :

Kişisel gelişimini tamamlamamış insanlarda hep “ben” algısı vardır. Bulunduğu ortamlarda odak sadece kendi üzerinde olsun ister ve odak olamadığı zaman dikkat çekmek için her türlü çabaya girer. Doğru arkadaşlıklar kuramaz ve çıkarları için insanları harcamaktan asla çekinmez. Ve bu tür insanlar için yapılacak tek ve doğru şey uzman kişilerden tedavi alması olacaktır.

Yorum Yap