İstanbul Sözleşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

İstanbul Sözleşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

İstanbul Sözleşmesi diğer adıyla Avrupa Konseyi sözleşmesi hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya topladık.

Kadınlara Yönelik ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Mücadele edilmesi amacıyla 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzalanan bir sözleşmedir.

AMACI: Etkili bir şekilde işbirliği yapılarak, kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılması amacıyla kolluk kuvvetlerine destek sağlama amacı vardır.

ONAYLAYANLAR: Bu sözleşmeyi Avrupa Konseyine üye olan devletler onaylamıştır. Onaylamayanlar arasında: İngiltere, Azerbaycan, Çekya, Slovakya ve Rusya bulunmaktadır. 

Türkiye Ne Zaman Onayladı: Türkiye bu sözleşmeyi meclisine taşıyan ilk ülke olarak 24 Kasım 2011 tarihinde onayladı. 

Kabul Edilen Suçlar Nelerdir: Ev içindeki şiddet, taciz etmek amacıyla yapılan takip, cinsel şiddetin her türlüsü, zorla evlendirme, kadın sünneti, kürtaja ve kısırlaştırmaya zorlama

Ne Zaman Yürürlüğe Girdi: 1 Ağustos 2014 tarihinde 12 bölüm ve 81 maddesi ile birlikte yürürlüğe girmiştir.

Türkiye Neden Çekildi: Türk toplum yapısına, sözleşmede yer alan “cinsel yönelim” ve “toplumsal cinsiyet kimliği” gibi kavramlar uymadığı için.

Sözleşme Neden Destekleniyor: Kadınların aktif yaşantıya dahil olmasını sağlamak ve kadın haklarının korunması amacıyla destek sağlanmaktadır.

Sonrasında Ne Olması Planlanıyor: Fuat Oktay tarafından Başkalarını taklit etmeye gerek yok denilerek yeni bir yasal düzenlemenin sinyali verilmiştir. 

Yorum Yap