#GecOlmadan (İklim Elcileri) AB – Türkiye İklim Elçisi Olmak İster Misiniz?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

#GecOlmadan (İklim Elcileri) AB – Türkiye İklim Elçisi Olmak İster Misiniz?

0

AB Bilgi Merkezleri Ağı, gençlerin arasında hem iklim değişikliği hem de sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaşması adına harekete geçti. Gençlere bilim tutkusunu aşılamak amacıyla çalışan sosyal girişim Bilim Virüsü ile iş birliği halinde olan AB Bilgi Merkezleri, #GeçOlmadan adlı kampanya ile birlikte 19 şehirde 1900 tane üniversiteli genci “AB-Türkiye İklim Elçisi” olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Haziran ayı içinde başlayacak olan kampanya dahilinde her şehirde düzenlenmesi planlanan #GeçOlmadan programı için başvurular açılacak. Programın açıldığı şehrin üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans öğrenimi gören her genç kişi  başvuru yapabilecek.

Program süresince “İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik” hakkında ve “Sürdürülebilirlik Yetkinlikleri” konusunda özel olarak tasarlanmış iki farklı alanda eğitim alacak olan öğrenciler, bir yandan da sanatçılar tarafından verilecek “Yaratıcı Düşünce” atölyelerine katılım sağlayacaklar.

Program, iklim krizini önlemek amacı ve yönetmek konusunda geliştirilecek olan yeni teknolojiler ve çözümlere dair gençleri bilinçlendirmeyi, aynı zamanda bu alanda doğacak olan yeni uzmanlık alanları açısından onları geleceğe hazırlamayı amaç ediniyor. Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın doğru anlaşılması da yıl sonuna dek sürecek programın bir parçası olacak.

Öğrenciler, #GeçOlmadan programlarının sonunda daha iyi bir gelecek için hem yaratıcı hem de yenilikçi üretimler yapmaya teşvik edilecek.

Her programın sonunda ilgili şehirde oluşturulacak olan jüri, gençlerin projelerini değerlendirecek, yaratıcı olan içerik ve projeleri ödüllendirecek. Programdan mezun olan gençlerle oluşturulması planlanan topluluğun, kampanya süresince etkileşim içinde olması ve farklı aktivitelerle kampanyanın etkisini arttırması hedefleniyor.

Başvuru sürecinden itibaren yaratıcı üretim aşamasına kadar gençlerin başrol olacağı eğitim programı, katılımcıları sadece bilgi ve farkındalık sahibi değil, aynı zaöanda özgüvenli, aksiyoner ve çevresindekilere ilham veren birer elçi olarak yetiştirmeyi amaçlıyor.

Detaylı bilgi ve başvuru formu için: https://lnk.bio/Yg5j

İnstagram adresi: https://instagram.com/abbaskanligi?igshid=m6tpcxgoee7p

Yorum Yap