Dili Hızlı  Öğrenmek İçin İpuçları
  1. Anasayfa
  2. Eğitim / Burslar

Dili Hızlı Öğrenmek İçin İpuçları

0

Yeni bir dil öğrenmek, ömür boyu bize değer katacak ve ödüllendirici becerilerden bir tanesidir. Lakin bunu başarmak neden bu kadar zor? Okulda yeni bir dil öğreniyorsunuz ve en basit konuşmaları bile yapamıyorsunuz değil mi? Bir dili iyi bir şekilde öğrenip, konuşmak istiyorsanız, bir dili daha hızlı nasıl öğrenebilirim? işte, ipuçları başlıklı yazımızı sonuna kadar okuyun.

 

1 O Dilli Kullanmaya Zorunlu Olduğunuz Bir Ortama Girin

Kendinizi o dilin konuşulmadığı veya zorunlu olmadığı bir ortama sokarsanız, o dil becerilerini kullanmazsınız. Herhangi yeni bir şey öğrenmek gibi, dil öğrenmekte azim ve kararlılık gerektiren bir durumdur. Kendinizi bilerek o dilin konuşulduğu ve zorunlu olduğu bir ortama sokun. Bir süre sonra faydasını kendi gözleriniz ile göreceksiniz.

 

2 Öğrenmekte Olduğunuz Dili Sürekli Kullanmaya Çalışın

Birçok insan bir dil öğrenmenin en iyi yolunun o ülkede yaşamaktan veya bulunmaktan geçtiğini söylemekte. Aslında pek doğru bir düşünce değildir. Genelde, o ülkedeyken o ülkenin insanları sizi gördükleri zaman İngilizce iletişim kurmaya çalışacaktır. Çünkü İngilizce’nin arzu edildiği ve çok konuşulduğu bir dünyada yer alıyoruz. O ülkede yerel halkla kendi dilleri ile iletişim kurmaya çalışın. Bunun yanı sıra öğrendiğiniz dili günlük hayatınızda çeşitli uygulamalar kullanarak, o ülkenin insanları ile iletişime geçerek sürekli kullanmaya çalışın.

 

3 Öğrenmekte Olduğunuz Dili Evinize Taşıyın

Yurt dışında yaşamıyor musunuz? veya yurt dışına çıkamıyor musunuz? Bunu hiç sorun etmeyin. Öğrenmeyi kaçınılmaz hale getirmek için, cep telefonunuzu veya sosyal medya hesaplarınızı öğrenmekte olduğunuz dile çevirebilir, dil gruplarına katılabilir, sosyal medyadan o dili bilen insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde sürekli baktığınız bir yere o dilin kelimelerini bir kağıda yazarak, yapıştırabilirsiniz.

 

4 O Dile Doyana Kadar Durmak Yok

Bir adım dahi geri atmadan öğrenmekte olduğunuz dili her alanda kullanmaya çalışın. Dinlediğiniz müzikler, izlediğiniz filmler, haber programları öğrendiğiniz dilde olmalı. Çünkü her ne kadar o dili görür ve onla ilgili şeylere maruz kalırsanız, o zaman gerçekten öğrenirsiniz. Kendinize bir çalışma düzeni planlayın. Sürekli o dille ilgilenmeye çalışın. O dilden bıkmaya ve sıkılmaya başladığınız an o dili öğrenmeye başladığınız andır. O yüzden asla pes etmeyin!

 

5 Kapsamlılığa Değil, Kullanılabilirliğine Bakın

Yeni bir dil öğrenmeye karar verdikten sonra, çok kelime öğrenmeye veya her cümleyi mükemmel biçimde söylemek için özen göstermeyin. Çünkü bir dil ders kitaplarından falan öğrenilmez. Daha çok pratik, günlük konuşma konularını öğrenmeye özen gösterin. Kendinizi bu konuda geliştirdikten sonra daha karmaşık konulara dalmaya başlayın.

 

6 O Dile Her Gün Zaman Ayırın

Eğer bir dili gerçekten iyi bir şekilde öğrenmek gibi bir amacınız var ise, elinizden geldiği kadarıyla o dile gün içinde zaman ayırın. Ayrıca dili öğrenirken zamanınıza yatırımda bulunun. Elinizden geldiği kadar hızlı ve düzgün bir şekilde öğrenmeye çalışın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.