Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Neler Olmalı?
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Neler Olmalı?

0

Üniversiteden mezun olan ve iş hayatına atılacak her genç bir özgeçmiş hazırlayarak ilk adımı atar. İş bulma kaygısı sırasında onlarca belki yüzlerce kişiye sunulacak olan CV en iyisi olmalıdır. Özgeçmiş hazırlarken oldukça titizlenir ve en iyisi için çaba sarf edilir. CV hazırlamanın püf noktaları bilmek sizi sonuca yaklaştırır.
En büyük referansınız olan diplomanızı en iyi şekilde desteklemek şarttır. Ancak işe kabul için tek başına diploma yetmez, her bir yetenek önemlidir. Biz de sizin için iş arama sürecini en kısa tutacak olan özgeçmiş hazırlama yöntemlerini toparladık.

CV’de Neler Olmalı?

Etkili CV hazırlamak için en önemli konu başvuru yapacağınız iştir. İşin gerektirdiği nitelikleri ön plana çıkarmak gerekir. Örneğin dil bilmek gereken iş için dil becerisi, yurtdışı deneyimi gibi özellikleri ön plana çıkarmak gerekir. Bu nedenle CV standart bir şekilde değil, başvuru yapılan işe özel olarak hazırlanmalıdır.

Kişisel Bilgiler

Başvurucu hakkında araştırma yapmak, işe kabul halinde size ulaşmaları için kişisel bilgiler çok önemlidir. Ad, soyad, adres, telefon, mail gibi bilgiler bu alanda yer almalıdır. Medeni hal veya doğum tarihi gibi bilgilerle burası zenginleştirilebilir. Bu kısma vesikalık fotoğraf eklemek sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Eğitim Bilgileri

İş başvurularında ilk bakılan yerlerden biri eğitim durumudur. Hangi liseden mezun olunduğu, üniversiteye başlama ve bitirme yılları, akademik kariyer yapıp yapmadığınız gibi detayları burada belirtmelisiniz. Eğer başvurduğunuz iş için belirli bir alanda uzmanlık gerekiyorsa buna ilişkin aldığınız dersler, kurs ya da sertifikaları belirtmeniz gerekir.

Deneyim

Sektördeki deneyim de en az eğitim kadar bakılan bir konudur. Varsa daha önce çalıştığınız yerleri işe giriş çıkış tarihleri ve çalıştığınız pozisyon şeklinde yazmalısınız. Eğer henüz deneyiminiz yoksa bu başlığı hiç açmayarak dikkatleri üzerinize çekmeyin.

Dil Bilgileri

Günümüzde pek çok iş için yabancı dil şarttır. İngilizce bilmek zaten herkeste var olan özellik olarak kabul edilir ve ikinci bir yabancı dil istenir. Bunu göz önünde bulundurun ve hangi dili hangi seviyede bildiğinizi ekleyin.

İlgi Alanları

İsteğe bağlı olarak eklenen bu alanda kendinizin hobi ve zevkleri hakkında bilgi verebilirsiniz. Hem iş hem de sosyal hayatta etkin olduğunuzu göstermek için burayı doldurmak gerekir. CV hazırlamak sadece teorik bilgilerden oluşmaz. Bu tür başlıklar sayesinde iyi iletişim kurduğunuz, ortama uyum sağladığınız, takım çalışmasına yatkın olduğunuz gibi sonuçlar çıkarılacaktır.
CV hazırlarken detaylar ne kadar çoksa önemli noktalar o kadar geri planda kalır. Bu nedenle kısa ve öz hazırlamak, önemli noktaları detaylandırmak gerekir. En fazla bir sayfalık CV yeterlidir. CV uzadıkça okuması incelemesi de zorlaşacaktır. CV hazırlarken mutlaka doğru bilgileri girmeli ve yeteneklerinizi şişirmemelisiniz.

Yorum Yap