‘AİHM Kararlarının Türkiye’de Uygulanması’ Online Eğitimi Başvuruya Açıldı!
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

‘AİHM Kararlarının Türkiye’de Uygulanması’ Online Eğitimi Başvuruya Açıldı!

0

Sivil toplum örgütlerinin tamamı Etkiniz AB Programı ve Avrupa Uygulama Ağı (European Implementation Network- EIN) işbirliği kapsamında düzenlenecek olan “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının Türkiye’de Uygulanması” eğitimine katılmaya davet ediliyor.

Etkiniz AB Programı, sivil toplum örgütlerine (STÖ) insan hakları uygulamalarını raporlama, izlemek ve bu kapsamdaki bulgular doğrultusunda savunuculuk çalışmaları yapabilmeleri adına kapasite geliştirme destekleri sunuyor.

Eğitim programı toplamda 3 ana başlığı kapsıyor. Bu alandaki farklı uluslararası uzmanlar dahilinde AİHM kararlarının uygulanması ve sivil toplumun bu süreçler çerçevesine nasıl bir şekilde  katılabileceğine odaklanacak. Eğitim; pratik ve teorik ve çalışmalardan oluşuyor. Günde toplamda 3 saat süren ve 3 gün boyunca devam edecek şekilde  tasarlandı.

Katılım sağlayan kişilere toplamda 3 ana başlık altında insan haklarını izleme becerilerini geliştirme fırsatı sunuluyor. Bu başlıklar ise şu şekilde;

  • AİHM kararlarının uygulanma süreçlerinin tamamı ve sivil toplum örgütlerinin bu süreçlere nasıl katılım sağlayabileceği
  • Türkiye’de AİHM kararlarının uygulanmasıyla alakalı olarak karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara yaklaşımlar
  • Vaka çalışmaları yöntemiyle pratik uygulamalar

Eğitime sivil toplum örgütlerinin çalışan, gönüllü, ya da üyeleri katılım sağlayabilir. Eğitime katılmak için hukuk fakültesi mezunu olma zorunluluğu yoktur. Fakat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile alakalı temel farkındalığa sahip olmanız tavsiye edilir. Katılımcıların temsil etmiş olduğu sivil toplum örgütünün insan haklarına dair bir alanda insan hakları izleme çalışmaları yapması ve planlaması gereklidir.

Eğitimde etkileşimin sağlanması, kalitesinin korunması ve görüntülü atölye çalışmalarının gerçekleşecek olması sebebiyle, Zoom platformunda yapılacak olan eğitime “görüntü açık” şekilde katılmaya onay veren sivil toplum temsilcileri kabul edilecektir.

Katılım 30 kişi ile sınırlıdır. Son başvuru tarihi 21 Mayıs 2021 şeklinde belirlenmiştir. 

Detaylı bilgi ve başvuru formu için: http://bit.ly/aihm-egitim

İnstagram adresi: https://instagram.com/etkiniz?igshid=1fej0y9u9idhm

Yorum Yap