Deprem Hakkında Duyunca Şaşıracağınız En İlginç Bilgiler
 1. Anasayfa
 2. Gençlik

Deprem Hakkında Duyunca Şaşıracağınız En İlginç Bilgiler

0

Deprem hakkında duyunca şaşıracağınız en ilginç bilgileri derlememizin nedeni, geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta son yüzyılın en büyük afetlerden birisi olarak meydana gelen art arda 2 büyük depremin yaşanmasından dolayıdır. Geçmişten günümüze kadar birçok deprem olmuş ve bu depremler ile ortaya kimi zaman ilginç bilgiler çıkmıştır. Yazımız içerisinde yer alacak bazı ilginç bilgileri duyduğumuz zaman belki de oldukça fazla şaşıracaksınız. İşte o bilgiler şu şekilde:

 • Dünyada kaydedilmiş olan en büyük deprem, 1960 yılında gerçekleşmiştir. Bu deprem Şili’de meydana gelmiş ve şiddeti ise 9.5 olarak tespit edilmiştir.
  2011 yılında Japonya’da yaşanmış olan deprem sonrasında dünyanın dönüş hızında artış meydana gelmiştir.

 

 • İnsanların aslında oldukça fazla korkmuş olduğu depremler, her yıl ortalama olarak 500.000 defa yeryüzünü sarsmaktadır. Bunun yanında yaşanan bu depremlerin ortalama olarak sadece 100 tanesi insanlara zarar vermektedir.
  Dünya üzerinde her yıl yaşanan 500.000 adet depremin çoğu Pasifik Okyanusunda gerçekleşmektedir. Pasifik Okyanusunda ateş çemberi adı ile anılan yerde, dünyada her yıl yaşanan 500.000 depremin %90’ı gerçekleşmektedir.

 

 • Deprem hakkında söylenebilecek bir diğer ilginç bilgi ise 1900 yılından bu yana, yıllık olarak ortalama 18 adet büyük depremin yaşandığıdır.

 

 • Eski zamanlarda yaşayan medeniyetlerden birisi olan İnkalar, yapmış oldukları tüm inşaları depreme dayanıklı şekilde tasarlamışlardır. Bu sayede günümüze gelene kadar birçok büyük depremi İnkaların yapmış olduğu inşalar sağlam bir şekilde atlatmayı başarmıştır.

 

 • Geçmişten günümüze kadar yaşanan depremlerin insanlığa birçok acı getirdiği bir gerçektir. Fakat bazen de yaşanan depremler ile ortaya ilginç bilgiler çıkabilmektedir. Bu bilgilerden birisi de 16 Aralık 1811 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bir deprem sonucunda ortaya çıkmıştır. Yaşanan bu depremin ardından Amerika’da bulunan Mississippi Nehrinde bulunan sular ters yöne akmıştır.
  Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız Nepal’deki deprem sonrasında Everest dağı 2.5 cm kısalmıştır.
  Deprem hakkında söyleyebileceğimiz bir diğer ilginç bilgi ise Japonya’da her yıl ortalama olarak 1500 depremin meydana geldiğidir.

 

 • Şimdiye kadar belirlenmiş olan deprem bilgileri arasında güney Kaliforniya’da yaşanan ve her yıl ortalama olarak 10.000 kez depremin yaşanması ile halkın endişelenmesi gereken depremlerin, küçük şiddetlerde olması ve kimi zaman da şiddetinin düşük olmasına bağlı olarak hissedilmesi ile insanlar yaşamlarına aynı şekilde devam edebilmektedir.

 

 • Türkiye’de gerçekleşen Kahramanmaraş depreminde 20.000 kişiden fazla olan ölüm sayısının fazla olduğu düşünülürken, dünya tarihinde en fazla ölümün yaşanmış olduğu deprem 1556 yılında gerçekleşmiştir. Çin’de yaşanan bu deprem sonucunda ölen kişi sayısı tam olarak belirlenememiş olsa da tahminlere göre 830.000 kişinin öldüğü düşünülmektedir.

 

 • Deprem hakkında söylenebilecek ilginç bilgiler arasında yer alan ve duyunca şaşırılacak olan bilgiler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 1868 yılında meydana gelen ve günümüze kadar sarsıntıların aralıklarla devam ettiği Hawaii depremi mevcuttur.

 

 • 1985 yılında Meksika’da yaşanan deprem sonrasındaki olayı duyanlar mucize olarak nitelendirmektedir. Bu deprem sonrasında bir hastane yıkılmış ve bu hastanenin içerisinde yeni doğmuş bebeklerin olduğu kısmında bulunan bebekler, 7 gün boyunca kurtarılmayı beklemiş ve en sonunda ölmeden bebekler göçük altından kurtarılmışlardır.

 

 • Deprem bilgileri arasında duyabileceğiniz en ilginç bilgi belki de bu olacaktır. Günümüzde henüz yeni tespit edilmiş olan bu bilgide uzmanlar tarafından yaşanan depremler sonrasında, suyu altına çevrileceği tespit edilmiştir. Tabii ki her deprem için bu bilgi geçerli olmamaktadır ve sadece şiddetli depremler için geçerlidir.

 

 • Yunan mitolojisine göre depremlerin oluşması Poseidun tarafından gerçekleştirilir. Japon mitolojisinde ise gerçekleşen depremleri Namazu gerçekleştirmektedir.

 

 • Deprem hakkında yazımızda vereceğimiz son bilgi olan bu çalışma ise günümüzdeki deprem sayılarındaki artışın nedenlerinden birisidir. Yapılan araştırmalar sonucunda buzullarda erimenin artması ve buna bağlı olarak denizlerdeki su seviyenin yükselmesi ile tektonik plaklarda oluşan dengesizlik yüzünden yaşanan deprem sayısında ve şiddetinde her geçen gün artış yaşanmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.