Polonya Eğitim Sistemi ile Eğitim Görmenizi Gerektiren 5 Neden
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Polonya Eğitim Sistemi ile Eğitim Görmenizi Gerektiren 5 Neden

0

Polonya eğitim sistemi her geçen gün daha kaliteli hale gelmektedir. Ülkenin son zamanlarda yüksek eğitimde yapmış olduğu hizmet ile kendisine öğrencileri çekmesi sonucunda, birçok ülkenin kayıt işlemlerinden daha fazla öğrenci sayısını eğitim için ülkeye çekmeyi başarmıştır. Polonya’dan daha popüler olan ve yüksek eğitim için tercih edilen ülkeler İngiltere, Almanya ve Fransa’dır. Bu ülkelerden sonra Avrupa’da bakıldığı zaman dördüncü sırada gelen ülke Polonya’dır. Polonya eğitim bakımından neden popüler olduğuna dair 5 madde ile kısaca yazımızda açıkladık.

Geleneklerine Bağlı
Polonya’da eğitim sisteminin temelleri çok eskilere dayanmaktadır. 17. Yüzyılda dahi Polonya üniversite eğitimi vermekteydi. 17. Yüzyılda üç adet üniversite ile öğrencilere eğitim veren ülke, şu anda Avrupa’nın en iyi eğitim sistemine sahip olan ülkelerinden biridir.

Modernite
Polonya şu anda her sene yaklaşık olarak 500.000 öğrenciyi kendisine çekmektedir. Üniversite eğitimi için Polonya eğitim sistemi ile kendini geliştirmek isteyen öğrenciler, her sene ülkeye eğitim için giriş yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası çaptaki eğitim ağına uygunluğu ile Polonya’nın tercih edilmesi sonucunda, okullarda verilen dersler genel itibariyle yabancı dil olmaktadır.

Erasmus Süreci
Polonya eğitim sistemi ile yurtdışından öğrencilerin ülkeye gelmesini sağlamaktadır. Bunun yanında ülkedeki gençler de Erasmus sürecine bağlı olarak Avrupa’nın farklı ülkelerinde eğitim görmek için ülke dışına çıkmaktadırlar. Erasmus programı sayesinde ülkeye her sene eğitim görmek için farklı kültürlerden öğrenciler gelmektedir.

Kaliteli Eğitim
Polonya üniversite eğitimi açısından oldukça gelişmiştir ve Avrupa’da bakıldığı zaman en çok tercih edilen ilk dört ülke arasında yer almaktadır. Bu başarının elde edilebilmesi için ise ülke, aktif olarak eğitim vermekte olan üniversitelerin denetimlerini sürekli olarak yapmaktadır. Eğitim sistemi ile ilgili yeni gelişmeleri kurumlara yansıtmakta ve kaliteli eğitim veren üniversiteler Polonya Akreditasyon Komitesi tarafından onaylanmaktadır. Derece olarak mükemmel olan üniversiteler arasına girmektedir. Komite tarafından onaylanan üniversiteler, komitenin internet sayfasında listelenmektedir. Bu sayede eğitim almak isteyen öğrenciler, hangi okulda daha kaliteli eğitimin verileceğini çok rahat bir şekilde inceleyebilmektedirler.

Yaşam ve Eğitim Maliyetleri
Avrupa Birliği ülkelerinin kimisinde verilen eğitim için öğrencilerin eğitim süresince okula ve yaşamını sürdürmek için diğer harcamalara ayırmış olduğu bütçe fazla olabilmektedir. Fakat Polonya’da yaşam ve eğitim maliyetleri açısından diğer ülkelere kıyasla daha ucuz fiyatlar ile eğitim alabilmek ve yaşam sürdürebilmek mümkündür. Polonya’da eğitiminizi daha az maliyetle tamamlamanız mümkündür.

Yorum Yap