İleti Yönetim Sistemi Sayesinde İstenmeyen Mesaj ve Aramaları Engellemek Mümkün
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

İleti Yönetim Sistemi Sayesinde İstenmeyen Mesaj ve Aramaları Engellemek Mümkün

0

Ticari amaçla kullanılan elektronik iletilerin hem yönetimini hem de kontrolünü sağlamak için oluşturulan ileti yönetim sistemi sayesinde vatandaşlar istemedikleri mesaj ve çağrıları kolaylıkla engelleyebilecek. Cep telefonu kullanan vatandaşların istemedikleri, dert yandıkları konulardan birisi olan istenmeyen mesaj ve aramalar artık kolaylıkla engellenebilecek.

Birçok firma ticari amaçla ürünlerini tanıtmak için vatandaşlara arama ya da SMS gönderme yöntemini kullanıyordu. Ancak bu istenmeyen mail, SMS ve çağrı konusunda şikayetlerin artması ile birlikte Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Ticaret Bakanlığı bu konu ile ilgili bir çalışma başlatarak ticari amaçla oluşturulan elektronik iletileri yönetmek ve kontrolünü sağlamak için ileti yönetim sistemini hayata geçirdi.

Ne İşe Yarar?

İleti yönetim sistemi içerisinde ticari mesaj gönderilmesini izin vermiş olan vatandaşlar bulunacak. Bu sistem içerisinde vatandaşların numaraları ya da mail adresleri sistemde kayıtlı olacak ve sistemde onay vermiş kişiler haricinde hiçbir vatandaşa mesaj gönderilemeyecek. Böylelikle firmalar ticari amaçları doğrultusundaki mesajlarını öncelikle ileti yönetim sistemi üzerinden onay alarak gönderebilecek.

Aynı zamanda ileti yönetim sistemine kayıt olmayan şirketler hem numara listesini artık bulamayacak hem de çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya gelecek.

Sistem Nasıl Kullanılır?

İleti yönetim sistemi sayesinde vatandaşlar mesaj ya da arama almak istemedikleri şirketleri kapatabilir ya da her kurum için ayrı ayrı izin düzenleyebilir. Bu sistem ile birlikte artık istenmeyen çağrı ve mesajlar engellenebilecek. Ancak bu konuda vatandaşların uygulaması gereken belge etkenler bulunuyor. İleti yönetim sistemini kullanmak isteyen vatandaşların aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeleri gerekiyor.

1- İlk olarak İys.org.tr adresine giderek vatandaş girişi seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

2- Sonra ise vatandaşlar isterlerse e-devlet kapısı üzerinden isterlerse cep telefonları ile sisteme giriş yapabiliyor.

3- İYS aydınlatma metni okuduktan sonra okudum ve anladım seçeneği işaretlenerek kabul ediyorum üzerine tıklamak gerekmektedir.

4- Sonrasında vatandaşlar için belirlenmiş olan liste istenilen şekilde doldurmak gerekmektedir.

5- Bu sayfada mesaj ve arama istenilen kurumlar için onay, istemeyenler için ret seçeneği tercih edilmeli sonrasında kaydede basılmalıdır.

Vatandaşlar bu işlemleri her kurum için tek tek tercihte bulunmalı sonrasında istedikleri engellemeleri yapabilirler. Bildirim iletilmesi ile birlikte 3 iş günü içerisinde istenilen firmalarda ticari elektronik ileti gönderimi durdurulmuş olacaktır.

Yorum Yap