Dil öğrenmek her zaman zor ve sıkıcı olmak zorunda mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Dil öğrenmek her zaman zor ve sıkıcı olmak zorunda mı?

0

Tabi ki “Hayır”!

Yeni bir dil öğreneceğiniz zaman, bu öğrenme işi eğlenceye yönelik olduğu zaman oldukça keyifli olabilir. Teknolojinin oldukça yaygın olduğu bu zamanlarda, oyunlardan, sosyal medyadan ve filmlerden dil öğrenmek oldukça kolay. Dil öğrenmenin en eğlenceli yollarından birisi de oyun oynamaktır. Peki, oyunlar dil öğrenmeye nasıl yardımcı olabilir? oyunlar ile dil öğrenmenin faydaları nelerdir?

 

1 Dil Öğrenirken, Eğlenmek

Genelde doğru öğrenmek için , ciddi olunması gerektiği ve bir kişi oyun oynarken eğleniyorsa o zaman öğrenmiyordur düşüncesi bir çok kişide hakimdir. Oyunlar bir dili öğrenme de oldukça yardımcı olurken, bir yandan da eğlendiriyor. Öğrenme demek artık ezberleme manasına gelmemekte. Bunun yerine, çeşitli koşullarda, baskı altında, başka bir dilde anlamına gelmektedir. Oyunlar bu kazanımları eğlenirken ve keyifli bir şekilde edinmenize olanak sağlayabilir. Bu sebepten ötürü oyun oynayarak bir çok dil bilgisi edinebilirsiniz.

 

2 Oyunlar Dil Öğrenmeye Nasıl Yardımcı Oluyor?

Oyunlar ile dil öğrenmenin güzelliğini tarif eden çok güzel bir Çin atasözü bulunmaktadır. Bu Çin atasözün’de şöyle söylenir: “Söylersen unuturum. Gösterirsen hatırlayabilirim. Beni de dahil edersen, anlarım.” En iyi dil oyunları, sizi ve dili farklı biçimlerde kullanmak amacıyla tasarlanmıştır.

Bu tarz oyunlarda oldukça dinamik bir öğrenme ortamı vardır, bu sebepten ötürü oyun oynamanın yanı sıra, fayda sağlamak tamamen size düşmekte. Sizin için uygun olan oyunu seçebilir ve istemiş olduğunuz dili öğrenmek için zaman harcayabilirsiniz. Bu öğrenme metodunun en iyi tarafı ise, oyuna kendinizi kaptırırken bir yandan da istemiş olduğunuz dili öğreniyor olmanız. Bunun haricinde oyunlar dilde hata yapma korkusuna kapılmadan dil öğrenmek için mükemmel bir yol sağlar.

 

thumbnail
Önerilen Yazı
Dili Hızlı Öğrenmek İçin İpuçları

3 Oyunlar İle Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

2003 yılında dil edinim uzmanları Asian EFL Journal tarafından oyunların dil öğrenme üzerindeki faydaları konusunda bir araştırma gerçekleştirmişlerdir. Bu araştırmada yeni dil öğrenirken oyun oynayarak öğrenme metodunun öğrenciler üzerinde ne gibi etkisi olduğuna bakılır. Sonuçlara göre, oyunların sunmuş olduğu, oyunların öğrenme ortamına katmış olduğu rekabet gücünden keyif aldıkları gözlemlenmiştir. İşte, oyunlarla dil öğrenmenin faydaları;

  • Öğrenirken zamanı daha etkili kullanma,
  • Oldukça eğlenceli ve keyifli olması,
  • Öğrenme motivasyonunda artış,
  • Okuma, dinleme ve konuşma gibi dil becerilerinde sağlanan bütünlük,
  • Öğrenmeye karşı olan tutumun pozitifliğini artması,

 

4 Hangi Dil Oyunlarını Oynayabiliriz?

Duolingo (İnternet ve Uygulama)

İngilizce konuşan ve anadili ingilizce olan kişiler, bu oyun sayesinde 16 farklı dil öğrenme şansına sahip olabilirler. Bu 16 dil arasında Çince ve Japonca bulunmamaktadır. Fakat anadili İngilizce olmayan veya Asya dili olan kişiler de bu uygulama sayesinde ingilizce öğrenebilirler. Duolingo’nun oldukça güzel bir oyun tasarımı bulunmaktadır. Ne kadar çok oynarsanız o kadar seviye atlar ve yeni kategorileri açmayı başarırsınız.

FluentU (İnternet ve Uygulama)

FluentU’nun dil öğrenme konusundaki yaklaşımı oldukça farklıdır. FluentU ile gerçek dilleri öğrenebilirsiniz. Gerçek yerlilerin konuştuğu gibi, film fragmanları, komik reklamlar, vlog’lar ve web dizileri gibi bir çok video bulunur. Dil öğrenme oyunları arasında benzersiz bir yere sahiptir. FluentU’yu web sitesinde bilgisayarınızla veya tabletinizle kullanabilirsiniz. Diğer oyunlar;

Keyifli oyunlar dileriz. Oynarken öğrenmenin keyfine varacaksınız! Unutmayın, her şey sizin elinizde eğlenerek de öğrenebilirsiniz…

Yorum Yap