Öğrenciler İçin 2021/22 Akademik Yılı Burs Fırsatları
  1. Ana Sayfa
  2. Burs Duyuruları

Öğrenciler İçin 2021/22 Akademik Yılı Burs Fırsatları

0

İster yurtiçi isterseniz de yurtdışında eğitim masraflarınızı çıkarmak için 2020-2021 bursları ile kendinize finansal kaynak sağlayabilirsiniz. Öğrenci olmak ülkemizde bile zorken yurtdışında daha da zordur. Nerede olursanız olun mutlaka kendinize burs bulmanız gerekir. Biz de sizler için yurt içi ve yurtdışı burs imkanlarını araştırdık.

Yurtiçi Öğrenci Bursları

Öğrenci bursu almak için ülkemizde ilk tercih KYK oluyor. KYK bursu geri ödemesiz olarak aylık yapılıyor. Burs çıkmayanlar içinse kredi ile eğitime devam etmek mümkün oluyor. KYK bursunu ise vakıflar ve dernekler takip ediyor. Örneğin TDV tarafından başarılı öğrencilere yüksek tutarda burs veriliyor. Diğer bir seçenek ise yerel dernekler oluyor. Mesela Trabzonlu olan bir öğrenci memleketindeki derneklere başvurabilir. Bu tür burslardan 1-2 tane almak bile eğitim hayatınıza katkı sunar.
Yurt içinde burs almak için pek çok yol vardır. Küçük bir araştırma ile bunlara ulaşabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Okuduğunuz okul, bölüm ne kadar iyiyse akademik not ortalamanız ne kadar yüksekse burs alma ihtimaliniz de o kadar artar. Çünkü başarılı olan öğrenciler daha çok desteklenmektedir.

Yurt Dışı Öğrenci Bursları

Yurtdışında burs almadan eğitime devam etmek oldukça zorludur. Bu yüzden sizler için yurtdışı bursu veren ülkeleri sıraladık.

Chevening Bursu

Başta İngiltere olmak üzere İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerini kapsıyor. Lisans mezunu olanlara 1 yıllık master bursu veriliyor. Eğitim ve yaşama masrafları bu burs ile karşılanıyor. Bu burs için 3 Kasım 2020 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

Tayland Bursu

lisans, yüksek lisans, doktora gibi programlar için özellikle işletme, bilgisayar bilimi, uluslararası ekonomi, tıp gibi alanlarda burs verilir. Eğitim, seyahat, konaklama gibi tüm masraflar karşılanır. 15 ekim 2020 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

Amerika Fulbright Akademik Araştırma Bursu

Amerika’da sunulan en prestijli burs programlarından biridir. Amerika’daki üniversitelerde bilimsel araştırma yapmak isteyenler için burs verilir. 26 Ekim 2020 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

İrlanda Lisansüstü Bursu

Yüksek lisans, doktora ve daha ileri akademik eğitim için 60 kişiye burs verilir. 29 Ekim 2020 tarihine kadar başvuru yapılabilir. Özellikle bilim, teknoloji, matematik, mühendislik, sanat gibi gelişe açık alanlarda burs desteklenmektedir.

Jean Monnet Bursu

Bu burs ile AB ülkelerinde eğitim almak mümkündür. 3-12 ay arasında bu ülkelerde eğitim alınabilir. Öğrencilerin sadece eğitim değil tüm giderleri bu burs ile karşılanır. Bu sene 160 kişiye burs verilecektir. 17 Kasım 2020 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

2020/2021 yurtdışı bursları için başvurular alınmaya başlamıştır. Lisans, lisansüstü ya da doktora gibi eğitimleriniz için bu burslara başvuru yapabilirsiniz. Kazandığınız burs ile oradaki tüm giderler karşılanır. Ne kadar başarılıysanız burs kazanma şansınız da o kadar fazladır.

Yorum Yap