Yaratıcı Öğrenciler İçin En İyi 5 Bölüm
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Yaratıcı Öğrenciler İçin En İyi 5 Bölüm

0

Yaratıcı Öğrenciler İçin En İyi 5 Bölüm, kendine güvenen öğrencilere hitap eden en popüler alanlar arasından tercih edildi. Sizler de hem kendinizi daha rahat ifade edebileceğiniz, hem de yaratıcılığınızı geliştirebileceğiniz en ideal bölümler arasından tercih yapabilirsiniz. Hangi bölümün sizin için daha uygun olduğunu anlamak ve kararınızı vermek için yardımcı olmak adına en iyi 5 bölüm derlememize göz gezdirebilirsiniz.
Özellikle mezun olduktan sonra, sizleri yer alacağınız sektörde ilerletecek ve geliştirecek bölümlere öncelik vermelisiniz. Kendinizi deneyimleyeceğiniz, birbirinden popüler alanlar arasından seçim yapabilir ve kendinize hayal ettiğiniz geleceği inşa edebilirsiniz. En çok tercih edilen ve yaratıcı öğrenciler için en iyi 5 bölüm ve hakkında merak edilen tüm detaylara sizler için yer verdik.

1)Tiyatro ve Dramatik Sanatlar

Tiyatro ve dramatik sanatlar sadece yurt içi eğitim planınız için değil yurt dışında da kendinizi geliştirmek adına en ideal alanlardan biridir. Eğer üniversite planınız yurt dışında devam edecek ise, mutlaka tiyatro ve dramatik sanatlar alanını değerlendirmelisiniz.
Üstelik bu bölümde öğrencilerin kendi ilgi alanlarına ve hedefledikleri kariyer planlarına yönelik dersleri seçme özgürlüğü de bulunmaktadır. Yaratıcı bölüm denildiğinde akla ilk olarak gelenlerden biri olan tiyatro ve dramatik sanatlar, farklı drece programları ile de sizleri geliştirmek için alternatifleri sunuyor.
Tiyatro ve dramatik sanatlar alanında ilgi duyduğunuz alana yönelik olarak farklı bölümlere yönelebilirsiniz. Drama araştırmaları ve klasik tiyatro alanları başta olmak üzere, en çok tercih edilen tiyatro ve dramatik sanatlar bölümleri şu şekilde sıralanabilir:
• Müzikal tiyatro
• Kuklacılık
• Sahne yönetimi
• Oyunculuk
• Tiyatro yönetmeliği
• Tiyatro kostümleri

2)Grafik Tasarım

Grafik tasarım, özellikle günümüzde en popüler bölümlerden biridir. Web sitesi tasarımı, dergi veya ambalaj logo tasarımları yanı sıra, reklamcılık gibi pek çok farklı yaratıcı alanda yer alabilmenizi sağlamaktadır. Web tasarım bölümü yalnızca görsel hazırlama konusunda değil, teknik açından bilgisayar yazılımı ile birlikte dijital becerilerin kazanılmasında da oldukça etkilidir.
Öğrencilerin yaratıcı kişiliklerini ön plana en kolay çıkartabileceği bölüm olarak gösterilmektedir. Bu bölüm ile ilgili yurt içi ve yurt dışındaki pek çok üniversite de gelişen teknoloji ile birlikte daha donanımlı eğitim vermektedir.
Özellikle yurtdışında grafik tasarım eğitimi almak isteyen öğrencilerin medya, iletişim ve güzel sanatlar ile bilgisayar teknolojisi alanında daha ileri becerilere sahip olmaları hedeflenmektedir. Tek başına bir kariyer planı yapma açısından yeterli bir bölüm olarak gösterilen grafik tasarım alanı, pek çok meslek ile de ilişkilidir.
Üstelik dünya genelinde kendini geliştirmiş grafik tasarımcıların aldıkları ücretlere de bakıldığında çok yüksek tutarlarla karşılaşılabilmektedir. Hem yaratıcılığınızı geliştirebileceğiniz, hem de iyi bir maaş ile konforlu bir çalışma alanı istiyorsanız grafik tasarım bölümünü göz önünde bulundurabilirsiniz. Yurtdışında grafik tasarım bölümüne bağlı olarak yapabileceğiniz pek çok yaratıcı iş de bulunmaktadır.
Özellikle web tasarımcısı veya marka kimliği tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz. Bunlara ek olarak freelance grafik tasarımcı olarak, kendi evinizden çalışma lüksüne sahip olabilirsiniz. Creative designer ve art director gibi yaratıcı işler de web tasarım bölümü ile ilgilidir.

3)Moda Tasarımı

Moda tasarımı geçmişten günümüze dek en yaratıcı bölümler arasında üst sırada gösterilmektedir. Ayrıca tasarım tutkunuzu her zaman ileriye taşıyabileceğiniz moda tasarımı bölümü, pek çok farklı iş kolu ile de bağlantılıdır. Sadece giyim tasarımı olarak değil sanat yönetmenliği veya kostüm tasarımcısı olarak da kariyer planınızı yönlendirebilirsiniz.
Oldukça geniş bir iş alanına hitap eden moda tasarımı, tekstil ve ayakkabı tasarımı yanı sıra şu alanlarla da ilişkilidir:
• Dokuma
• Aksesuar tasarımı
• Ayakkabı tasarımı
• Elbise yapımı
Moda ürünü geliştiricisi veya bir moda tasarımcısı olmak istiyorsanız, mutlaka kendinizi bu alanda en ideal şekilde uzmanlaştırmalısınız. Moda tasarımı bölümünde kendinizi iyi bir derece ile geliştirmeniz, yurt dışında çok daha kaliteli iş alanlarında yer almanızı da sağlayacaktır.
Özellikle moda tasarımcısı olarak sektöre yeni girecek olan kişilerin, yoğun bir rekabet ortamında yer aldığı dikkat çekmektedir. Ancak kendinizi bu alanda geliştirebilir ve yaratıcılığınız yönünde yoğunlaşırsanız, kendinizi bir marka olarak tanıtabilirsiniz.
Günümüzde moda tasarımı bölümü, gelişen teknoloji ve 3D modelleme yöntemleri ile birlikte tercih edilmekte ve eğitimler de bu şekilde verilmektedir. Yurtdışında moda tasarım eğitimi veren en kaliteli okulları araştırarak, kariyer ve eğitim planınızı şekillendirebilirsiniz.

4)Interior Design

Interior Design bölümü, sanatsal yönünüzü ortaya çıkartabileceğiniz ve yaratıcılığınızı geliştirebileceğiniz en ideal alanlardan biridir. Genelde yurt dışında eğitim almak isteyen kişilerin, Interior Design bölümü üzerine yoğunlaştıklarını söylemek mümkündür.
Interior Design alanı iç mimari ve mimarlık bölümleri ile karıştırılmaktadır. Ancak her iki bölüm ile de benzer yönlerinin olduğunun altını çizmek gerekmektedir. Binaların yönleri, biçimleri ve teknik detaylarının şekillenmesi ile ilişkili olan Interior Design bölümü için, mimarlık eğitimi veren üniversitelere göz gezdirebilirsiniz.
İç tasarım alanında çalışmak ve iç mimari sektöründe yer almak istiyorsanız, Interior Design bölümünü tercih edebilirsiniz. Daha parlak bir gelecek için tasarım, yaratıcı fikirler ve diğer becerilerinizi konuşturabilme fırsatına sahip olacağınız Interior Design bölümü tam size göredir.
Gerek mimarlık firmaları, gerekse iç mimarlar çok geniş bir iş sahası içerisnde yer almaktadır. Üstelik kazançları da oldukça iyi olduğu için her zaman popüler meslekler içerisinde gösterilmektedirler.
Yurtdışında Interior Design bölümünden mezun olduktan sonra, farklı iş seviyelerini tercih edebilirsiniz. İç tasarım asistanı veya iç stili yardımcısı en çok tercih edilen işlerdendir. Bunların yanı sıra:
• Teknik tasarımcı
• İç dekoratör ve junior interior designer de tercih edebileceğiniz işlerdendir.

5)Müzik

Müzik sektörü, dünya genelinde en geniş iş sahasına sahip olması ile ön plandadır. Yurtdışında üniversite okumayı düşünüyor ve yaratıcı bir bölüm tercih etmek istiyorsanız, müzik bölümünden daha doğru bir tercih olamaz. Müzik bölümünde çok iyi bir noktada yer almak için, iyi bir derece ile mezun olmanıza gerek yoktur.
Ayrıca iyi bir üniversitede müzik eğitimi almanın da sizlere pek çok yararı bulunmaktadır. Ancak müziğin hangi dalının size hitap ettiğini keşfetmeli ve sizi yansıtan en doğru alan üzerine eğitim almalısınız.
Yurtdışında müzik eğitimi veren üniversiteler, genelde performansa odaklı olarak eğitim vermektedir. Konservatuarda müzik eğimi alarak kendinizi ilgi duyduğunuz alanda uzmanlaştırabilirsiniz.
Müzik bölümünde tercih edebileceğiniz alanlar arasında, elektronik müzik, fil müziği, keman çalma ve opera gibi farklı dallar bulunmaktadır. bunlarla birlikte;
• Müzik enstrümanı yapımı
• Müzik tarihi, ses mühendisliği
• Şarkı söz yazma
• Müzikoloji
• Müzik prodüksiyonu bölümlerini de tercih edebilirsiniz.
Müzik bölümlerinin lisans düzeyinde farklı derece seçenekleri bulunmaktadır. Pek çok lisans programını kapsayan müzik bölümü lisans düzeyinde Müzik Lisansı, Güzel Sanatlar, Müzik Eğitimi Lisansı gibi farlı derecelere ayrılmaktadır.
Eğer kendinizi müzik ile daha iyi ifade ettiğinizi düşünüyor ve kariyer planınızı da bu alan üzerine yapmayı düşünüyorsanız çok şanslısınız.
İyi bir üniversitede alacağınız diploma yanı sıra kendinizi geliştireceğiniz alana göre farklı iş kollarında da kariyerinize devam edebilirsiniz. Müzik bölümü sonrasında tercih edebileceğiniz işler arasında, müzik öğretmenliği, müzisyenlik, ses mühendisliği ve ses teknisyenliği yer almaktadır. Bunların yanı sıra radyo yapımcısı, koreograf ve müzik prodüktörü de tercih edebileceğiniz meslekler arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yap