MALTA’DA ÇALIŞMA İZNİ BAŞLADI!
  1. Ana Sayfa
  2. İş ve Staj Fırsatları

MALTA’DA ÇALIŞMA İZNİ BAŞLADI!

0

Malta, öğrencilere çalışma izni veren ülkeler arasında yer almaktadır. Malta hükümeti tarafından yapılan resmî açıklamaya göre 12 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrenciler ülkede part time çalışma şansına sahip olacak. 12 hafta ve üzeri; genel İngilizce, iş İngilizcesi, Akademik İngilizce ve Sınavlara hazırlık gibi kurslara kaydolan öğrencilerin bu izinden faydalanmaları mümkün olacaktır.

Sorularla Malta’da Work And Study

Çalışma İznini Nasıl Alabilirsiniz ve Ücreti Ne Kadar?

Malta ülkesinde dil eğitimi alıp, çalışmak isteyen öğrenciler, işverenleri ile çalışma izni için başvuru yapmaları gerekiyor. Bu konudaki yönlendirmeler ise okul yetkilileri ve işverenler tarafında yapılmaktadır. Çalışma izni için ödenmesi gereken ücret ise 230 Euro arasındadır. Ödenmesi gereken ücret, vize ücretinden hariçtir.

Malta’da Hemen Çalışmaya Başlayabilir Misiniz?

Malta’da çalışmak isteyen öğrencilerin çalışma iznine sahip olması için bir süre beklemeleri ve gerekli başvuruları yapmaları gerekmektedir. Çünkü yapılan resmî açıklamaya göre çalışma izni yalnızca 90 gün ve üstü yaklaşık 12 hafta ve üzeri kayıt yaptıran öğrenciler için geçerli kılınmıştır. Bu nedenle dil okuluna kayıt yaptıran öğrenciler ilk 90 gün çalışmazlar. 91. Gün çalışmaya başlayabilirler.

Ne Zaman İş Bulabilirsiniz?

Öğrencilerin Malta’da çalışma izni 91. Gün başlar. Ancak öğrencilerin iş bulma süreçlerinde bir süre kısıtlaması söz konusu değildir. Öğrenciler Malta’ya gitmeden ya da gittikten sonra kendilerine iş bulabilir ve de iş verenlerle anlaşılarak yasal çalışma izni alınabilir. İznin onaylanması ortalama 4 ve 6 hafta arasındadır.

Hangi İşlerde ve Haftada Kaç Saat Çalışabilirsiniz?

Öğrenciler, gerekli yasal izinlerin alınmasından sonra haftada 20 saat çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. Yasal olarak bu sürenin geçirilmemesi gerekmektedir. Öğrenciler burada, garsonluk, broşür dağıtma ve temizlik gibi işler yapabilirler. Çalışabilecek iş alanları açısından herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

Saatlik Ne Kadar Ücret Alabilirsiniz?

Malta’da asgari ücret saatlik 4.25 Euro’dur. Bahşiş alınan ücretlerde ise saatlik ücretler artabilir. Kafe ve restoranlarda çalışan öğrenciler genellikle bahşiş üzerinden daha çok kazanmaktadırlar. Böylece asgari ücretin üstüne çıkılabilmektedir.

Nasıl İş Bulabilirsiniz? İngilizce Seviyeniz Önemli Mi?

Malta’da iş bulmak için bazı siteler vardır. Bu sitelerde verilen iş ilanlarını inceleyerek, size en uygun olana CV’nizi gönderebilirsiniz. İngilizce seviyesi iş bulmak için elbette ki büyük bir avantajdır. Ancak hiç İngilizce bilmeyen kişi bile ilk 90 gün içinde alacağı dil eğitimi ile kendisini ifade edebilecek düzeye gelir. Geliştirilen İngilizce ise iş bulurken bir hayli faydalıdır. Ayrıca sizler için de bir avantajdır.

Malta’da Eğitim Alırken Vizenizi Uzatabilir Misiniz?

Malta’da iş bulmak isteyen öğrenciler, ülkede daha uzun süreli kalmak istediklerinde vizelerini uzatmak durumundadırlar. Öğrenciler Malta’da eğitim alırken, vizelerini uzatma ve ülkede daha fazla kalarak, çalışma hakkına sahip olabilmektedirler. 

Yorum Yap