Erişilebilir Her Şey Projesi  | İşaret Dili Dersleri Yeniden Başlıyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Erişilebilir Her Şey Projesi  | İşaret Dili Dersleri Yeniden Başlıyor!

0

Engelli olarak; toplumda rastlanan pek çok  sorunun ana kaynağı; erişilebilirlik düzeyinin düşük olmasıdır! 

 Seben Ayşe Dayı’nın da kurucusu olduğu Erişilebilir Her Şey girişimi; erişilebilirlik önderliği, algı eğitimleri, erişilebilirliği yüksek sosyal medya danışmanlığı, video ve sanat erişilebilirliği danışmanlığı konularında hizmet veren sosyal bir oluşumdur. Ayşe dayı; Gazeteci, antropolog ve aktivisttir. Erişilebilir dünya ortamı için şart olan dönüşümü sürdüren EHŞ, üç sakat hakları aktivisti tarafından kurulmuştur. Üç engellenen insanın dışarı çıkamamaya başlayınca harekete geçmesi sonucu meydana böyle muhteşem bir sosyal girişim gelmiştir.

Erişilebilir Her Şey girişimi; aklımıza gelebilecek her boyutta şirket, kişi, kurum ve kuruluşa danışmanlık hizmeti ve yukarıda belirttiğimiz konular kapsamında eğitim verebilme gücüne sahiptir. Örnek vermek gerekirse  bir yazar olduğumuzu varsayalım yazdığımız eserin;  engellenen bireyler için okunabilir halde basılmasını isteyemez misiniz? Eserde kullanılan dilin ağdalı anlatım dilinden uzak bir anlatım ile  yazılmasını dileyebilirsiniz. Erişilebilirlik aslına bakarsak doğru prensip ve titizlikle düşünüldüğünde her alana uygulanabilecek ve geliştirilebilecek bir çerçevedir. O sebeple danışmanlık ve eğitim verilen alanlar da bu kapsamda genişleyebilmektedir.

  • Genel olarak  algısal farkındalık eğitimleri,
  • Sosyal İnternet sitesi ve sosyal medya erişilebilirliği üzerine o anki durumunu anlatan raporlarımı,
  • Fiziksel erişilebilirlikte standartları da içine alan ve kullanıcı deneyimini de ekledikleri raporların yazımı, 
  • Video erişilebilirliği hizmeti,
  • Online seminer, ders gibi dijital etkinliklere erişilebilirlik hizmeti,
  • Pandemi öncesinde festival, panel, buluşma gibi pek çok etkinliği yapan firmalara etkinlik bazlı erişilebilirlik hizmeti gibi, 

Pek çok alanda çalışma gösteriyorlar.

İşaret Dili Eğitimi Ne Zaman ? 

Yeni bir kültürle tanış olmak, yeni bir dil öğrenmek ister misiniz? Cevabınız “evet” ise, size harika  bir haberimiz var! Başlangıç düzeyindeki kişilere hitap edecek işaret dili eğitimi  başlıyor! Başlangıç düzeyindeki Türk İşaret Dili eğitimi 10 Mart 2021’de başlayıp 10 hafta boyunca devam edecektir!

Eğitimi tamamladığınızda sağırlık kültürünü tanımanın yanı sıra, işaret dili pratikleri hakkında bilgi sahibi olacak ve işaret dilini aktif olarak kullanabileceksiniz. Dolayısıyla derslerin tamamına katılmanızın önemini sizlere hatırlatmak isteriz. Eğitimin her noktasında proaktif olarak yer almanızı sevgiyle tavsiye ediyoruz…
Zoom platformu üzerinden canlı olarak gerçekleşecek Türk İşaret Dili eğitimlerinde eğitmenimiz Neveda Öner ve diğer katılımcılarla bol bol pratik yapma ve öğrendiklerinizi pekiştirme imkanı bulacaksınız.

Unutmayın, son başvuru tarihi 9 Mart!

BAŞVURU İÇİN : https://www.erisilebilirhersey.com/isaretdiliegitimi/

Danışmak istediğiniz tüm konular ve sorularınız için:  [email protected]

İnstagram Adresi : https://www.instagram.com/erisilebilirhersey/ 

Yorum Yap