Başarılı İş Görüşmesi Geçirmek İçin 11 Kritik İpucu
  1. Ana Sayfa
  2. İş ve Staj Fırsatları

Başarılı İş Görüşmesi Geçirmek İçin 11 Kritik İpucu

0

Başarılı bir iş görüşmesi geçirmek için, ilk izlenim çok önemlidir. Her insan iş görüşmesinden önce kendisini gergin hissedebilir. Her ne kadar özgeçmişiniz etkileyici duruyor olsa da ilk izlenimden sınıfta kalmanız durumunda olumsuz geri dönüş almanız da kaçınılmaz hale gelecektir. Hem hayallerinizdeki işin sahibi olmak hem de iş görüşmelerinizde daha başarılı bir tutum sergileyebilmek için kendinize güvenmeniz gerekmektedir. İşte başarılı iş görüşmesi geçirmek için 11 kritik ip ucu…

Daha Çok Bilgi Edinin ve Kendinize Güvenin 1

İş mülakatlarına katılmadan önce, başvuru yaptığınız şirketin vizyonu, misyonu, geçmişten bugüne kadar elde ettiği başarılar ve sektöre bakış açısını öğrenmenizde fayda olacaktır. Çeşitli sosyal medya kanallarından atılacağınız sektör hakkında bilgi edinebilirsiniz. Unutmayınız ki ne kadar çok şey öğrenirseniz, kendinize o kadar çok güveneceksiniz.

 

2 İyi Bir İzlenim Bırakın

İş görüşmelerinde iyi bir izlenim bırakmak çok önemlidir. Olumlu bir ilk izlenim bırakabilmek için, görüşmede giyeceğiniz kıyafetlere dikkat etmeniz gerekir. Giydiğiniz kıyafetler profesyonel görünmenizi sağlamalıdır. İş görüşmesine giderken ne giyeceğinize karar vermeden önce, şirketin kültürünü araştırın ve insanların burada nasıl giyindiğini öğrenin.

 

3 Yönetilecek Sorulara Ustaca Yanıt Verin

İş görüşmesine katılmadan önce sizlere kesin sorulacak olan sorulara profesyonel yanıt verebilmek için kendinizi hazırlayın. İş görüşmelerin başında genellikle, işi neden istediğiniz, nasıl bir kariye planladığınız ve kendinizden bahsetmeniz istenmektedir. Kendiniz hakkında konuşmanız gerektiğinde, özgeçmişinizdeki bilgileri tekrar etmekten sakınmalısınız.

 

4 Zor Sorular İçin Hazırlanın

İş görüşmelerinde bazı zor sorular yönetilmektedir. Bu sorular genellikle sizlerin kişisel özelliklerinizle alakalı olacaktır. Mesela sizlerden zayıf yönlerinizden bahsetmeniz istenilebilir. Hangi soru yöneltilirse yönetilsin yöneticileriniz karşısında mutlaka dürüst olmak zorundasınız.

 

5 Zekâ Oyunlarına Hazır Olun

İş verenler çeşitli zekâ oyunlarıyla karşılarındaki insanı daha iyi tanımak isteyebilmektedirler. Bu tür sorularla karşı karşıya geldiğinizde, profesyonelce yanıt verebiliyor olmanız çok önemlidir. İş verenler bu taktiklerle eleştirel düşünme becerilerinizi test etmeyi planlar. Verdiğiniz cevaplar da sizlerin kişiliğinizi ortaya koyacaktır.

 

6 Hangi Soruyu Atlayacağınıza Düşünerek Karar Verin

Mülakatlarda sizlere yönetilen her sorunun yanıtını bilmeniz mümkün değildir. Bilmediğiniz soruları nasıl atlayacağınızı çok iyi kavramanız gerekir. Böyle durumlarda sakin bir şekilde, söz konusu soruya daha sonra yanıt verip veremeyeceğinizi sormanız şarttır. Kolay sorularla kendinizi rahatlatarak, zor sorular için özgüveninizi tazeleyebilirsiniz.

 

7 Dürüstlüğünüzden Ödün Vermeyin

Özgeçmişinizde boşluklar olabilir. Bunlar için korkmanıza gerek yok. Sadece iş verenlere, eğitim hayatınızda kendinize neler kattığınızı ve deneyimlerinizi işinizde nasıl kullanacağınızı göstermeniz gerekmektedir. İşsiz olarak geçirdiğiniz dönemlerde kendinizi geliştirmek için neler yaptığınız da önemlidir. Tüm bunlardan bahsederken dürüstlüğünüzden asla ödün vermemenizde fayda olacaktır.

 

8 Kaçınmanız Gerekenlerin Farkında Olun

İş hayatınızda kaçınmanız gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri de mülakata asla geç kalmamaktır. Ayrıca varsa eski iş arkadaşlarınız hakkında kötü ya da kaba konuşmamanızda da fayda olacaktır. İş görüşmelerinde yalan söylemek, uygunsuz şakalar yapmak ve sohbette bağımsız bir şekilde ilerlemek kötü bir izlenim bırakmanıza neden olur. Bu nedenle kaçınmanız gerekenlerin farkında olmanızda fayda olacaktır.

 

9 Kendi Sorularınızı Hazırlayın

Soru hazırlamak elbette ki çok kolaydır. Böylece düşünme becerilerinizi de geliştirmiş olacaksınız. Kendiniz hakkında sorular hazırlayarak özeleştiri yapmanız da kolaylaşacaktır. Mesela işe alınmanıza engel olabilecek nedenler üzerine kendi sorularınızı hazırlayın ve kendinize dürüst yanıtlar verin.

 

10 Mülakatta Akıllıca Bir Soru Yönelt

Mülakatlarda soru sorarken hem kendi kişiliğinizden hem de kendinizden bahsedebilirsiniz. Yani yönelttiğiniz sorularda biraz kendinizden bahsedin ve deneyimlerinizi iş alanında kullanmanız için size ortam yaratılıp yaratılmayacağını nazikçe sorunuz.

 

11 Takip Edin

Mülakatı yaptığınız kişilere, e posta ile ya da el yazısı ile teşekkür edebilirsiniz. Böylece son bir kez daha kısaca bu pozisyonu neden istediğinizi ve iş yerindeki herkesle tanışmanın ne kadar güzel olduğundan belirtme fırsatınız da olacaktır.

Yorum Yap