İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışında Eğitim
 3. Yurtdışında Eğitim Programları

Yurtdışında Eğitim Programları

Yurt Dışı Eğitim Programları

Yurtdışı eğitimi; giderek yoğunlaşan taleplere cevap verir nitelikte olup; çağı takip eden, ulusal düzeydeki gelişmelere adapte olabilen bir öğrenci profili çizmek maksatlıdır. Bu eğitim;her meslek çeşidinde fayda sağlayacak nitelikte olması sebebiyle oldukça tercih edilebilmektedir.

Yurtdışında Eğitim Programları Nelerdir?

Yurtdışında eğitim almak konusu; günün şartları gereği oldukça revaçta olan bir başlıktır. Yurtdışında eğitim almak isteyen her öğrenciye Erasmus ve Mevlana sistemleri fırsatı sunulmaktadır. Hali hazırda bir üniversite öğrencisiyseniz ve yurtdışında eğitim almak gibi bir düşüncedeyseniz bu programları değerlendirebilirsiniz.

Erasmus; oldukça yaygın olarak bilinen bir öğrenci değişim programıdır. Avrupa ülkelerinden seçilmiş olan ülkeler arasında istediğiniz birine gidip, eğitim almanıza olanak sağlayan bu sistemde; bir ya da iki dönemlik bir eğitim alabilirsiniz. Erasmus için önemli olan ilk konu not ortalamanızdır. Önlisans ve lisans öğrencilerinde ortalama 2.20 ve üzeri olmalıdır. Eğer yüksek lisans ya da doktora yapmak istiyorsanız da 2.50 ortalama üzerine çıkmalısınız. Buna ek olarak, okuduğunuz üniversitenin düzenlemiş olduğu dil sınavında da yeterlilik göstermelisiniz. Devlet destekli bir değişim programı olması sebebiyle, başarınıza göre bir ücret ile geri dönüşümsüz olarak yardım sağlanmaktadır.

Mevlana; Erasmus’un ardından, oldukça tercih edilen diğer bir öğrenci değişim programıdır. Yurtdışında eğitim programları hakkından yararlanmak isteyen ancak bunu Avrupa ülkeleri ile sınırlı tutmayan öğrenciler için iyi bir seçenektir. Mevlana programını kapsayan ülkeler; Erasmus dışında kalan ülkelerdir. Mevlana programında; öğrenci gittiği ülkede en fazla 1 sene geçirebilmektedir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktorayı kapsayan bu programda da Erasmus şartlarına benzer şartlar geçerlidir.

Yurtdışında Eğitim Programlarına Başvuru Şartları Nelerdir?

Yurtdışındaki eğitim programları hemen her öğrencinin mutlaka aklından geçmiş olan bir konudur. Globalleşen dünya düzeni içerisinde, iş hayatının giderek artan risklerine karşı savaşmak zorunda kalacak olan bugünün öğrencisi, yarının çalışanı için dil oldukça önemli bir etkendir.

Yurtdışında eğitim almak isteyen bir öğrenci Erasmus ya da Mevlana programlarına başvuru yapabilir. Bunlara ek olarak Farabi programı da vardır ancak bu değişim programı Türkiye içerisindeki üniversiteler arasındaki değişimi kapsamaktadır.

Erasmus ve Mevlana değişim programlarının başvuru şartları benzerlik göstermektedir. İkisine de başvuru yapmak isteyen öğrenci için süreç, benzer şekilde ilerler. Öncelikli konu; not ortalamasıdır. Bu ortalama; başvuruyu hangi dönemde yaparsanız yapın, o döneme kadar gelen harf notlu ortalamalarınızın toplamıdır. Bu sebeple; ortalamanın yüksek olması büyük bir avantajdır.

Önlisans ve lisans bazında yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenin ortalaması Erasmus değişim programına göre minimum 2.2, Mevlana değişim programına göre ise minimum 2.5 olmalıdır.

Yüksek lisans ve doktora alanında başvuru yapacak adaylar için ise ortalama; Erasmus için 2.5, Mevlana için 3 olmalıdır.

Ortalamanın ardından bir diğer mesele de yapılacak olan dil sınavıdır. Öğrencisi olduğunuz okulun, belirlediği şartlara göre hazırlanmış olan sınavda almış olduğunuz puan da ikinci şartınızdır. Ortalamanız ve dil sınavından almış olduğunuz puan yüzde 50-50’lik bir dilim ile etkilidir.

Yurtdışında Eğitim Programlarının Seçim Aşaması Nasıldır?

Seçim aşaması konusunda yurtdışında eğitim programları önemli derecede dikkatli bir seyirdedir. Başvurudan, yerleşmeye kadar olan sürece ek olarak, öğrencinin döndükten sonra da yapılacak işlemlerine kadar titizlikle bu aşamaları belirlenmiştir.

Erasmus ve Mevlana değişim programlarını baz aldığımız zaman başvuru yapan öğrenciler arasında seçilenler; not ortalaması ve dil puanı baz alınarak listelenir. Üniversitenin; hazırlamış olduğu sınavına giren ve buna göre başarı sırasına dizilen öğrencilerden hem asil liste hem de yedek liste oluşturulur.

Üniversitede oluşturulmuş olan bir kurul tarafından, öğrencilerin gerekli olan yerleştirmeleri yapılmaktadır.

Yurtdışında Eğitim Programları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erasmus ve Mevlana gibi değişim programlarından yararlanmak isteyen öğrenciler için süreç, kapsamlı olarak ilerlemektedir.

Başvuru sürecinde öğrenciden; öğrenci başvuru formu ve yabancı dil sonuç belgesi istenmektedir. Bunlara ek olarak; öğrencinin derslerdeki detaylı sınav sonuçlarını gösteren transkript ve özgeçmişi de yine başvuru esnasında istenen belgelerden biridir.

Yerleştirmesi yapılan bir öğrenciden istenen belgeler ise; Öğrenci Başvuru Formu ve Barınma Başvuru Formudur. Öğrencinin gideceği okula dair gerekli olan belgeler de mevcut olmalıdır. Yabancı dil belgesi, barınma formu, İngilizce transkript gibi belgeler, öğrencinin gideceği okul tarafından istenebilir.

Öğrencinin gideceği okuldan gelen kabul mektubu da gerekli olan belgeler arasındadır.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenci için; ortalama ve dil sınavından almış olduğu puan ne kadar önemli ise belgelerin de eksiksiz olarak tamamlanması bir o kadar önemlidir.

Yurtdışında Eğitim Programlarının Faydaları Nelerdir?

Yurtdışında eğitim almak isteyen her öğrencinin ilk amacı dilini geliştirmekdir. Çünkü yabancı dil ancak ona maruz kalınca daha kolay öğrenilebilir. Halkının tamamına yakınının İngilizce konuştuğu bir ülkede 6 ay geçirmek, hiç bilmeyen biri için bile dile yatkınlığın yolunu açmaktadır. Böylece bir dili ana dili olan insanlardan öğreneceksiniz.

Sadece dil öğrenmek için değil, kendi alanında daha ulusal boyutlu çalışmalara katılmak isteyen öğrenciler de yurtdışı eğitim programları haklarını kullanmaktadırlar. Literatürün, yabancı dil anlamında daha zengin olması, farklı ırktan insanlarla etkileşim halinde olmak, öğrencinin kendi mesleğindeki gelişmeleri dünyanın gözünden seyretmesi tarzındaki pek çok faydası ile bu programlar oldukça ön plandadır.

Daha ileriyi hedefleyen ve olduğu yerde saymak istemeyen pek çok öğrenciyi yurtdışı eğitimi konusunda araştırma yaparken bulabiliriz. Dünyanın farklı kültürlerini yakından görmek bile, insan için kazanılmış bir ayrıcalıktır.

Öğrenci; evrensel dil olan İngilizce ’ye, ilkokul yıllarından beri aşina olsa da yerinde öğrenme şansı ile başbaşa kalınca daha başarılı bir ivmede öğrenim sağlayabilir.

Sadece lisans öğrencileri değil; yüksek lisans ya da doktora öğrencileri de özellikle bölümünün bir kısmına yönelmiş bir şekilde eğitim hayatlarına devam ederler. Örneğin; İşletme gibi geniş çaplı bir bölüm okuyan öğrenci, yüksek lisansını Örgütsel Davranış üzerine yapabilir. Tam da bu noktada yurtdışı eğitimi tercih edilirse; öğrencinin Örgütsel Davranışa yönelik çok daha kapsamlı bir kaynak edinme şansı yakalanabilir.

Öğrencinin elindeki ya da gelecekteki mesleğinin, dünya çapında nasıl konumlandığını görmesi için yurtdışı eğitimi oldukça mühimdir. Hem gelişim hem de olup biteni takip etme noktasında ulusallık, daha geniş bir yelpaze demektir.

Yurtdışında Eğitim Programları Pahalı mı?

Yurtdışında; Erasmus ve Mevlana gibi programlar ile eğitim alma hakkı kazanan öğrencilere devletin vermiş olduğu hibeler vardır. Bu hibeler aylık 400-600 Euro arasında olan nakdi yardımlardır. Devlet, bu hakkı kazanmış olan öğrenciden, geri ödeme talep etmez. Bu maddi yardım; öğrencinin farklı bir ülkede geçinmesi için verilmiş olan harçlığıdır.

Öğrencinin gitmiş olduğu ülkeye göre değişkenlik gösterecek bir bütçesi olmaktadır. Bazı ülkelerde yeme içme bile aşırı pahalı iken, bazı ülkelerde lükse giren aktiviteler bile oldukça ucuzdur. Bu yüzden yurtdışında alınaneğitimbütçesinin pahalı olup olmaması, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.

Öğrencilerin; tercih edecekleri ülkeye dair önceden araştırmaları yapmaları bu kapsamda oldukça mühimdir.

Yurtdışında Eğitim Programları Ücretsiz midir?

Yurtdışında ücretsiz eğitim almak mümkündür. Bunun için gerekli olan şartlar sağlandığı zaman, değişim gerçekleşir.

Ücretsiz yurtdışı eğitiminin ilk seçeneği devlet destekli olan öğrenci değişim programlarıdır. Bu programlara ek olarak, yurtdışındaki okulların hazırlamış olduğu bazı bursluluk sınavları da mevcuttur. Bu sınavlar; benzerlerine kıyasla daha zor olsa da çok daha avantajlıdır.

Yabancı bir ülkedeki bursluluk sınavını kazanmak; hem öğrencinin o okulda ücretsiz olarak okumasını hem de ekstra olarak ücret almasını sağlar. Öğrenci için burs almak oldukça karlı bir durum olacaktır.

Yurtdışında eğitim programları kapsamında tam bursun yanı sıra, kısmi burslar da mevcuttur. Bu burs çeşidi de oldukça rağbet görmektedir.

Yurtdışı Eğitim Programlarında En Çok Tercih Edilen Ülke Hangisidir?

Yurtdışı eğitim programı denilince akla ilk gelen ülke şüphesiz Almanya’dır. Eğitimin ücretsiz olması, özellikle birçok öğrencinin bu ülkeyi tercih etmesinin ilk nedenidir.

Eğitim kalitesi de bir diğer belirleyicidir. Misyon ve vizyon açısından bakıldığında Almanya, oldukça gelişmiş bir eğitim seviyesindedir. Öğrencilerin daha ileriye dönük hedeflerine paralellik göstermesi sebebi ile Almanya, öğrenci değişim programlarında ilk tercih edilen ülke konumundadır.

Kişi başına düşen milli gelir, yaşam standartlarının yüksek olması, iş olanakları, köklü eğitim kurumları gibi olanakları ile Almanya liste başıdır.

Devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti tahsis edilmez. Harç ücretleri 100 veya 200 Euro arasındadır ve yıllık olarak alınır. Almanya’da aynı zamanda ortalama yaşam maliyetleri de aylık 800 Euro’dur.

Almanya dışında; Kanada, İngiltere ve Amerika da farklı noktalardan birçok öğrenciyi buluşturan ülkeler arasındadır. Bu ülkelerin tercih edilme nedenlerinin ilk başında; gelişmişlik düzeyleri gelmektedir. Birçok noktada merkez konumunda olan bu ülkelere her yıl, yüzbinlerce öğrenci, değişim kapsamında gelmektedir.

Yurtdışı Eğitimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yurtdışında eğitim almak isteyen herkesin öncelikli olarak gideceği ülkeyi araştırması gerekmektedir. Kişinin; gideceği ülkenin yapısını, toplumun kültürünü, iş olanaklarını, yaşam şartlarını bilmesi şart olmaktadır.

Öğrenciler; gitmek istedikleri ülkeye dair eğitim alanındaki faaliyetleri konusunda bir araştırma yapmalıdır. Olanakları, diğerlerinden o ülkeyi ayıran en etkili faktörler gibi pek çok detaya değinilmelidir.

Öğrencinin gideceği ülkeye dair; sosyal, kişisel ve toplumsal özellikleri bilmesi oldukça mühimdir. Öğrencinin tercih edeceği ülke onu, daha ileri seviyeye taşıyacak özellikte olmalıdır. Ancak bu sayede bu değişim daha önemli hale gelir.

Bir diğer önemli araştırma konusu ise öğrencinin gideceği destinasyon yani konumudur. Sosyal yaşantısına uygun olacak ve bütçe açısından da çok fazla zorlamayacak bir yer bulmak, öğrenci için oldukça önemlidir.

Özellikle farklı ülkelerden, öğrencinin seçmiş olduğu ülkeye gelen kişilerle konuşmak bir fikir üretmek açısından oldukça verimli bir yoldur. Çünkü farklı bir ülke vatandaşının gözünden, o ülkeye bakmak demek aslında tüm çıplaklığı ile ülkeyi değerlendirmek demektir.

Öğrencinin gitmek istediği ülkenin vatandaşlarının yorumları taraflı ve yanıltıcı olabilir ancak aynı şartlar altında bulunan bir diğer yabancı öğrenci, büyük bir yardım sağlayabilir.

Yurtdışında Eğitim Programlarındaki Bölümler Hangileridir?

Yurtdışında bulunan eğitim programlarında en çok tercih edilen bölüm İşletme’dir. İşletme bölümü içerisinde; Ekonomi, Finans, Ekonometri gibi iktisadi bölümlerden bahsetmek mümkündür. Genel anlamda para akışının tüm dünyadaki etkisi oldukça önemlidir. Paranın merkezi olan ülkelerde de gerekli iktisadi eğitimi almak, büyük avantaj sağlamaktadır.

Psikoloji, Bilişsel Bilimler ve Yapay Zeka da yine yurtdışı eğitimi kapsamında tercih edilecek bölümler arasındadır. Mühendisliğin tüm alanlarına dair eğitimlerinizi yurtdışından alabileceğiniz gibi, Yazılım konusunda da yine tercihinizi yurtdışı eğitiminden yana kullanabilirsiniz.

Yazılım, Bilişim ve Bilgisayar çağın en önemli kavramlarındandır. Her dakika gelişen ve yeni bulguların hızla arttığı bu alanlarda, uluslararası bir eğitim almak son derece avantajlıdır.

Robotik de yurtdışında detaylıca eğitimi verilen diğer bir bölümdür. Robotik kodlamalar, ilkokul sıralarına kadar taşınmış iken bu bölüme dair kapsamlı bir eğitim almanın büyük getirileri olacaktır.

Endüstri, Uzay ve Uçak, Elektrik, Makine gibi bölümlerin de yurtdışı denkliği bulunmaktadır.

Sadece bilimsel ve sayısal bölümlerde değil; sanat, Edebiyat ve eğitim gibi dallarda da yurtdışı eğitimi oldukça tercih edilmektedir. Özellikle sanatın kalbi olan ülkeler, öğrenci kabul programları ile çok geniş bir yelpazede, öğrencilere oldukça büyük şanslar sunmaktadır.

Çeviri bilimi, tercümanlık ve İngiliz Dili ve Edebiyatı da çokça tercih edilen bölümler arasındadır.

Hemen hemen birçok bölüm ve denkliğini içerek yurtdışı eğitim programları pek çok öğrencinin, tercih konuları arasında yer almaktadır.

Yurtdışı Eğitimi Sırasında Çalışma Nasıl Olur?

Öğrencinin yurtdışı eğitimi sürerken bir yandan da çalışması oldukça doğaldır. Bunun en önemli sebebi; kendini geçindirmek durumunda olmasıdır. Çünkü bulunduğu ülkede sadece verilen hibe ya da bursun yeterliliği bir yere kadar olacaktır. Öğrenci ise yeni yerler keşfetmek ve yeni aktivitelerde bulunmak isteyebilir.

Öğrenciler yarı zamanlı olarak yurtdışında eğitim alırken çalışabilirler. Bunun için gerekli olan şey çalışma iznidir. Çalışma izni vizesini alan öğrenciler için uygun durumlarda çalışma imkanı sunulmaktadır. Çalışma iznini almak da basit bir müracaat ile mümkün olacaktır.

Sadece öğrencilikleri aktif olan kişiler değil, yurtdışı çalışma hakkından mezuniyetleri geçmiş olan öğrenciler de yararlanabilir. Bu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterse de şartsız olarak 6 aydan 3 yıla kadar çalışma izni söz konusu olabilir.

Yurtdışında Eğitim Aldıktan Sonra Ne Olur?

Yurtdışında eğitim alırken öğrenilen dil, bu eğitimi almanın en büyük faydalarındandır. Yeni bir dil öğrenmek, ülkesine geri dönen öğrenci için çok büyük bir gelişmedir.

Yurtdışındaki eğitimlerde sadece dil öğretilmemekte ve hatta dile dair hiçbir şey öğretilmemektedir. Yurtdışında bulunan üniversiteler, öğrencilerin ilgili oldukları bölümle alakalı eğitim veren kurumlardır. Öğrenci, oraya gidince otomatik olarak dili anlamaya ve kavramaya başlamaktadır.

Ülkesine geri dönen öğrenci; verimli bir süreç geçirdiyse muhakkak mesleğinde ileri doğru bir adım atmıştır. Bu ileri doğru attığı adım da çalışacağı alan ve şirketlerin kalitesini direkt olarak etkileyecektir.

Bir öğrencinin özgeçmişinde yabancı bir okulun bulunması, işveren açısından oldukça büyük bir farktır. Yabancı ülkedeki eğitim sürecinin verimli bir şekilde geçiren öğrenci sadece kendi ülkesi ile sınırlı kalmayabilir de aynı zamanda.

Farklı ülkelerin kapıları, kendini gerçekleştirmiş olan öğrenciye açılır. Öğrenci; çok daha iyi şartlarda, yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu yerlerde çalışma hayatına devam edebilir. Tüm bunlar, öğrencinin bu eğitim sürecini ne derecede faydalı olarak geçirdiğine bağlıdır.

Yurtdışı eğitimi alan bir öğrenci; tamamen yurtdışında çalışmak istemese bile uluslararası alanda çalışma fırsatı bulabilir. Ülkesini temsil edeceği kulvarlar ile karşılaşıp, bu sayede kendini geliştirebilir. Kendi ülkesinde, yabancı şirketler ile ortak çalışmalara imza atabilir.

Aslında dili geliştirmek amacıyla başlayan bu programlar, öğrenciler için harika kariyer fırsatları şekline dönüşebilmektedir. Oraya giderken geçirdiği zaman kadar öğrencinin orada geçirdiği zaman da oldukça mühimdir.

Her açıdan verimli olarak geçmiş bu yurtdışındaki eğitim süreci, dönüşte şimdinin öğrencisi, geleceğin çalışanı için yeni kapıların açılması anlamını taşımaktadır. Kariyer basamaklarını ikişer ikişer çıkmak isteyen her öğrenci için yurtdışında eğitim programları hayati önem taşıyan konu başlıkları arasında uzun zamandır anılmaktadır ve anılmaya devam edecektir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. admin_avatar
  4 ay önce

  Özellikle ülke ziyaretleri ve bunun ücretleri ile ilgili mükemmel bir makale olmuş çok teşekkürler.

 2. admin_avatar
  4 ay önce

  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş sizin sayenizde birçok şey hakkında bilgilendim bu konuda bir sürü araştırma gerektiriyor ama siz bunu bizim yerimize yapıp tek bir şeyde topladınız ellerinize sağlık

 3. admin_avatar
  4 ay önce

  Yurtdısında egitim almak isteyenler cok faydalı yol gösterici bir yazı olmus .

 4. admin_avatar
  4 ay önce

  Yurt dışında okumak okuyunca ne olunur yurt dışında okumak nasıl bişey yani kısaca yurt dışında eğitim programları ile ne varsa hepsi anlatılmış

 5. admin_avatar

  Gerçekten mükemmel bir şekilde anlatılmış büyük çaba gerektiriyor güzel yazı olmuş tavsiye ederim

 6. admin_avatar
  4 ay önce

  En çok hangi ülkeler ziyaretinden tutun programlar ücretsiz mi araştırmak büyük bir çaba ve emek gerektiriyor harika makale olmuş iyi günler dilerim

 7. admin_avatar
  4 ay önce

  Gerçekten çok faydalı olmuş tebrik ederim

 8. admin_avatar
  4 ay önce

  Yukarıda Yazılan Makale Oldukca İyi…
  Araştırma Yapmanın Çok Büyük Uğraş Olduğunu Belirtiyor Çok Beğendiğim Bir Yazı Olmuş.

 9. admin_avatar
  4 ay önce

  gercekten yurtdısında okumak bir yana yasamak gercekten zor. Allah sabir versin ogrencilerimize ve baya anlatıcı bi makale olmus ❤️

 10. admin_avatar

  çok ama çok faydalı bir yazı olmuş özellikle bu konuda işi olan kişilerin mutlaka okuması lazım yazanın ellerine sağlık

 11. omerguc9_avatar
  4 ay önce

  Yurtdışı eğitimi programı ve yurtdışı eğitimi hakkında güzel bir açıklama ince ve detaylı bir çalışma olmuş…

 12. admin_avatar

  gercekten yurtdısında okumak bir yana yasamak gercekten zor. Allah sabir versin ogrencilerimize ve baya anlatıcı bi makale olmus

 13. admin_avatar

  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş sizin sayenizde birçok şey hakkında bilgilendim bu konuda bir sürü araştırma gerektiriyor ama siz bunu bizim yerimize yapıp tek bir şeyde topladınız ellerinize sağlık teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.