İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gençlik
 3. KOSGEB Girişimcilik Projeleri Aşamaları Nelerdir?

KOSGEB Girişimcilik Projeleri Aşamaları Nelerdir?

kosgeb-girisimcilik

Yeni bir işe girişmek isteyen, kendine güvenen ve daha ileriye yönelik bir çizgide ilerlemek isteyen kişiler için devlet destekli olarak çıkartılmış olan KOSGEB kapsamlı hibe, kredi ve yardımlar bulunmaktadır.

Kimler KOSGEB Desteği Alabilir?

Öncelikle; girişim sahibinin, bu yapacağı girişim ile alakalı olarak, devlet tarafından görevlendirilmiş olan uzman kişiler tarafından eğitim alması gerekmektedir. 

Bu eğitimi ve sonrasındaki aşamalarda; girişimci olan kişiye, bu aşamaları nasıl geçeceği daha detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Önemli olan en temel konulardan bir tanesi muhakkak ki planlamadır. Planlama safhasını, verimli ve detaylı olarak hazırlamış olan bir girişimci için, geri kalan şeyler daha kolay olacaktır.

Her aşamaya maksimum miktarda dikkat edilmesi, sebep ve sonuçların iyi bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesi, bunların tablolara yansımasının da optimal şekilde en doğru biçimde olması oldukça mühimdir. 

Sadece bir rapor hazırlamadığınızın farkında olmalısınız. Hazırlamış olduğunuz bu raporlar; geleceğinizin yönünü belirleyecek ölçüdeki içeriği ile oldukça dikkat çekici olmak durumundadır. Başkasında olmayanı, siz sunmak zorundasınız. Çünkü özellikle ticaret piyasasında; her şeyin daha iyisi, daha ucuzu ya da daha kalitelisini bulmak mümkündür. Bu çerçevede sunmuş olduğunuz her ne ise; sunuş şeklinin, içeriğinin ve sonuçlarının oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. 

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Girişimci olan kişinin, devlet desteği alması ve KOSGEB girişimcilik projeleri noktasında fayda sağlaması için; hazırlamış olduğu plan ve projeyi ilgili kuruma sunmalıdır. İş planı, bu bağlamda yapılmış olan ilk programdır. Bu programın; detaylı, profesyonel ve çabalı bir şekilde yapılması gerekmektedir. 

Girişimcilik kursları da bu kapsam dahilinde, ilgili kişiye; neyin, nasıl yapılması gerektiğini gösteren bir eğitimdir. Verilen teorik eğitimin içerisinde yer alan dersler sayesinde, bu iş planının nasıl oluşturulacağı direkt olarak gösterilmektedir. Optimal bir iş planı örneği sunulmakta ve siz girişimciler için ileriye yönelik bir örnek teşkili sağlanmaktadır. Sizler de bu eğitimler aracılığı ile ne yapmanız gerektiğini daha iyi kavrayacak ve yönünüzü de bu bağlamda doğrultacaksınız. 

KOSGEB’in bir projeyi kabul etmesi, o projeye maddi anlamda destek vermesi için yeterlidir. Eğer KOSGEB, bir programın uygulanmasını onaylamazsa, maddi yardım da yapmayacaktır. KOSGEB; onayladığı bir proje için 50.000 TL’ye kadar hibe, 100.000 TL’ye kadar da kredi vermektedir. Bu krediyi almak için; KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile irtibata geçilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Projeleri Ne İşe Yarar?

KOSGEB girişimcilik projeleri yeni bir işe girmek isteyen ancak bunun için gerekli maddi desteği olmayan kişilerin sıklıkla tercih edebilecekleri bir oluşumdur. Bu oluşum kapsamında; yapmak istediğiniz işe dair, tüm bilgi ve detayları hazırlayacağınız bir belge ile sunmalısınız. 

Bu bağlamda hazırlayacağınız farklı sektörlere ait olan raporlar, oldukça bilgi verici olmalıdır. Bu projeye girişmek için gerekli olan tüm şartları, bu hazırlamış olduğunuz belgede sunmalısınız. Yeti ve yetkinliklerin içerisinde bulunduğu bu raporlar, ilgili kişilerce incelenip, bir karara varılma noktasında kullanılmaktadır.

KOSGEB e-Akademi Girişimcilik Eğitime Başlamak için tıklayınız.

KOSGEB Proje Örnekleri Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik projeleri dahilinde yer alan pek çok başlık olabilmektedir. Bu projeler; ilk basamakta olan girişimcileri de ileri düzeyde olan girişimcileri de kapsamaktadır. Farklı alandaki bilgi ve yeteneğe sahip olan kişiler için oldukça iyi bir seçenek olan KOSGEB projeleri, oldukça fazla ilgi gören oluşumlar arasındadır. Kendi yeteneğinizi ya da hobinizi işiniz haline dönüştürebilirsiniz. Bu sayede hem alacağınız keyfi hem de bu keyiften elde edebileceğiniz maddi geliri garantiye almış olabilirsiniz. Sizler de herhangi bir fikre sahip iseniz, bunu detaylandırıp, temellendirebilir ve bir başvuru ile tüm hayatınızı değiştirebilirsiniz. 

KOSGEB’den destek almak isterseniz ve bunun için bir fikre ihtiyacınız var ise; bu fikirler belki size destek olabilir.

 • Yumurta üretimi yapıp, uygun bir ortamınız varsa bu sayede işinizi kısa sürede gelire dönüştürebilirsiniz. 
 • Cafe açmak da bu bağlamda ortaya çıkan başlıklardan bir tanesidir.
 • Kumaş ya da triko üreterek; giyim sektöründe yer alabilirsiniz.
 • Nalbur ve inşaat malzemeleri satacağınız bir yer alabilirsiniz.
 • Kırtasiye açıp, okul ürünleri bakımından geniş bir çerçeveyi öğrencilere sunabilirsiniz. 
 • Kitabevi kurarak, oldukça verimli bir iş kolu oluşturabilirsiniz.
 • Bilgisayar tamir dükkanı açabilirsiniz. Eğer bu iş ile alakalı gerekli donanıma sahipseniz çok avantajlı bir sektördür. 
 • Güvenlik kamerası ile alakalı bir girişim yapabilirsiniz.
 • Fason tekstil üretimi yapabilirsiniz.
 • İnternet ve yazılım alanında pek çok iş kolunu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Salça üretebilirsiniz.
 • Fotoğraf stüdyosu kurabilirsiniz.
 • Oto yıkama dükkanı alabilirsiniz.
 • Şarküteri açabilirsiniz.
 • Medikal dükkanı de girişimini yapabileceğiniz alanlar arasındadır.
 • Gözlük satış dükkanı açabilirsiniz. 
 • Elektronik ve yedek parça üzerine bir dükkan açabilirsiniz.

Birçok farklı alana dair girişimlerde bulunabilir, bu alanlar ile alakalı eğitimler alabilir ve bu sayede pek çok konuda hem bilgi sahibi olabilir hem de ileride karşınıza çıkacak her türden riske karşı, önceden önlem alabilirsiniz.

Bu kapsamların ardından akla gelebilecek sorulardan birisi de KOSGEB projelerinin aşamaları ve bu aşamalarda gerçekleştirilen süreçler olacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Projeleri Aşamaları Nasıldır?

KOSGEB girişimcilik projeleri aşamaları oldukça merak edilen ve doğru gerçekleştirildiği takdirde, işlemlerin daha da hızlanmasını sağlayacak bir süreçtir. Genel olarak aşamaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Öncelikle girişimcilik projesi konusunda istediğiniz konuyu belirlemelisiniz. Kar getirecek, fayda sağlayacak, ilgi çekici olacak ve detaylı olarak düşünülmesi gereken bir konu olmalıdır. Bu sayede sizin fikriniz, diğerleri arasından seçilerek daha kolay bir şekilde fark edilmelidir. Bu fark edilme işlemi için de yapılması gereken; herkesin daha ilgisinin toplandığı bir konuyu seçmektir.
 • Bu konu seçme işlemi gerçekleştirildikten sonra ise seçilen konu ile alakalı olarak gerekli tüm araştırmalar yapılmalıdır. Bu araştırma sürecinde, farklı kaynaklardan yararlanılmalı, bu farklı kaynaklardan toplanan bilgiler birleştirilmektedir. Farklı kişiler, kurumlar ya da internet üzerinden yapacağınız araştırmalarınızın içerisinde pek çok farklı türden materyal bulunmalıdır. Bu materyaller; dilerseniz yazılı ya da sözlü dilerseniz de görsel olabilmektedir.
 • Genel olarak projeye dair tablo belirlenmelidir. Yani bu projeyi yapmanızdaki amacınızı, hedefinizi, çalışma takviminizi, finansal anlamdaki tabloları, uygulamaya dair adımları ve tüm olası sonuçları bu belgelendirme dahilinde sunmalısınız.
 • Projeden beklentinizi, size bu projenin ne şekilde döneceğini ve sonuçları direkt olarak sunmalısınız. 
 • En sonunda projeniz ile alakalı olarak oluşturduğunuz raporu da bu belgelerin içerisine eklemelisiniz. 

KOSGEB Projesinde Yer Alması Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik projesinde yer alması gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikle girişimcileri tanıtmalı ve yapacağınız işle alakalı bilgi vermelisiniz. Bu bilgiler, 2 sayfadan oluşmalıdır. 
 • Girişimcinin kendisi ve iş yeri ile alakalı olarak doldurulması gereken her türden teknik bilgi, bu sayfalarda doldurulmalıdır. 
 • Misyon ve vizyon da bu kapsamda belirtilmesi gereken detaylar arasındadır.
 • Bu proje içerisinde yer alacak olan bilgilerde; hedef kitleye dair olarak yapılan analiz, pazara dair bilgiler, herhangi bir sorun olması durumunda alınacak önlemler yer almalıdır.
 • Ürünle alakalı geniş bir bilgi yelpazesi sunulmalı ve müşteri ile ürün arasındaki denklem doğru olarak raporda verilmelidir.
 • NACE kodu da belirtilmesi gereken konulardan bir tanesidir.
 • İşletme içerisinde yer alacak olan herkesin yapacağı işler ve ne şekilde yapacağı ile alakalı görevlendirmeler de bu belgelerde yer almalıdır. Bu mesleği ya da işi yapmaya dair yeterli oldukları, alınmış belge ya da eğitimler dahilinde belirtilmelidir.
 • Maliyet, giderler, masraflar, hedefler ve karlar da bu belgede yer almalıdır. 
 • Özellikle KOSGEB kredisi ya da hibesinin, harcandığı yerler kalem kalem yazılmalıdır. 

KOSGEB Kredisinin Miktarı Ne Kadardır?

KOSGEB girişimcilik projesi kapsamında, 18 yaşından büyük olan tüm girişimcilere verilecek olan hibe desteği 60.000 TL olarak belirlenmiş ve belirtilmiştir. İleri girişimcilere ise 225.000 TL’ye kadar verilecek teşvikler ile girişimcilik konusu daha da ileri boyutlara taşınmıştır. 

Ziraat bankasının 12 ay vade ile 10.000 TL’ye uyguladığı aylık faiz %1.59’dur. Genelde pek çok bankanın da krediye uyguladıkları faiz oranları bu şekildedir. 

KOSGEB Projelerinin Hazırlanma Amacı Nedir?

KOSGEB girişim projesi genel olarak pek çok maddi desteği bulunmayan girişimcilerin, bu isteklerini geri çevirmemektir. Özellikle ekonomiyi canlandırmak, üretim ağını daha ileri bir boyuta taşımak ve insanlara pek çok farklı alanda istihdam sağlamak için bu girişim projeleri uygulanmaktadır.

Özellikle insanların, yıllardır kendi içlerinde potansiyel olarak gördükleri ancak erteledikleri tüm bu yeteneklerini, işe dönüştürme fırsatı bulmaktadırlar. Pek çok insanın hayal ettiği işe kavuşması, genel olarak maddi kaynakların yetersizliği sebebi ile engel bir durumdadır. KOSGEB ise bu bağlamda vermiş olduğu destekler ve sağlamış olduğu avantajlar dahilinde, insanlara yıllardır hayalini kurdukları o iş fırsatını sunmaktadır. Bu sayede ekonomiyi canlandırmayı amaçlanmıştır. 

Hazırlanan tüm içeriklerin, faydalı ve dolu bir şekli ile sunulması; girişimcinin bu destekten direkt olarak yararlanmasını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bu konuda, girişim projeleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı ölçütler de bulunmaktadır. Bu ölçütler dahilinde hazırlanmış olan bir proje belgesi, çok daha kolay bir şekilde bu faydadan yararlanma kapısını açacaktır.

KOSGEB Girişim Projeleri Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB girişim projeleri hazırlanırken, daha etkili bir seyrin mevzu bahis olması oldukça önemlidir. Bu projeler hazırlanırken öncelikle konunun maksimum miktarda araştırılması gerekmektedir. Doğru bilgiler dahilinde araştırılan bu konuya dair, pek çok farklı kaynaktan tanımlamalar yapılmalıdır.

 • Fikriniz öyle bir fikir olmalıdır ki; sizin projenizin seçilmesi için pek çok geçerli sebep olsun. Diğerlerinden farklı, daha iyi düşünülmüş ve çok daha iyi kurgulanıp, detaylandırılmış bir proje fikri, sizi çok daha öteye taşıyacaktır.

 

 • Sunacağınız fikrin sağlayacağı faydanın, maddi anlamda doğru sunular eşliğinde belirtilmesi gerekir. Maddiyat açısından sonunun görülmediği bir tablodan ise daha doğru saptanmış rakamları içeren bir tablo, seçim için oldukça etkilidir.

 

 • Bu iş fikrini seçme nedeninizi oldukça iyi bir şekilde belgeler üzerinde belirtmelisiniz. O iş kolundaki ya da sektördeki eksik yanları anlatabileceğiniz tarzdaki savunmalarınız ile oldukça güçlü bir proje hazırlamalısınız.

 

 • Finansal planların, harcanacak bütçenin, gelmesi planlanan sayıların; doğru olarak belirlenmesi ve doğru saptanmış bu rakamların doğru bir şekil ile raporunuzdaki yerini alması için oldukça detaylı bir çalışma sunmalısınız.

 

 • Geleceğe yönelik olarak daha geliştirici, yenilikleri içerisinde barındıran ve hep daha iyiyi vadeden bir çizgide ilerlemeniz; seçim konusunda sizi ön plana alacak detaylar arasında yer almaktadır. Bununla beraber; anlık bir kardan ziyade, ileriye yönelik ve devamlılık belirten bir kar oldukça etkili olacaktır.

 

 • Profesyonel bir dille yazmış olduğunuz bu raporda, tüm analizlerin doğru ve beklenen çizgide yapılmış olması da oldukça önemlidir. Akademik dilin hakim olması, nesnel yargıların ağırlıkta olması ve yazıdan öznel olan cümlelerin çıkartılmış olması; tercih edilebilirlik bakımından sizler için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

 • Pazar payınız ve Pazar araştırmalarınız oldukça önemlidir. Buna ek olarak yatırımı sunacağınız yatırımcılar hakkında oldukça detaylı bir bilgi elde etmelisiniz. Bu sayede; onların beklentilerini, neyi ne şekilde istediklerini ve herhangi bir aksaklık anında yapmanız gerekenleri daha önceden kestirme şansına sahip olabilirsiniz.

 

 • Karşılaşılabilen pek çok sorun olabilmektedir. Bu sorunların, daha önceden saptanması ve ortaya çıkabilecek her türlü kötü duruma karşın bir tedbir oluşturulacak olması; sizi öne geçirecek konulardan birisidir. 

 

 • Projenizin sadece dosya içerisinde değil, savunurken yani anlatırken de pek çok güzel detay ile sunmalısınız. Neden bu projeye ihtiyacınız olduğunu anlatmanızın size oldukça büyük bir katkısı olacaktır. Sadece sizin ihtiyacınızı anlatmanız önemli değildir. Açacağınız işletmeye, insanların neden ihtiyaç duyacağını da belirlemelisiniz. Çünkü bir amaç ve hedef doğrultusunda oluşturacağınız işletmenizin bir misyonu olmalıdır. Bu misyonu gerçekleştirmek konusundaki adımlarınızı da daha sağlam atmalısınız. Her anlamda kendinizden emin olursanız; çok daha etkileyici bir tavır sergilersiniz. 

KOSGEB Girişimci Projelerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

KOSGEB girişimci projeleri için adaylardan beklenen şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • KOSGEB girişimci projesi konusunda bir fikri olan ve bunu sunmak isteyen adayların öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Bu girişimci projesi adayları için 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.
 • KOSGEB tarafından, bu projeye dair olarak verilen teorik ve uygulamalı eğitimleri almış ve bu eğitimleri tamamlamış olmalılardır. Verilen sertifikanın, elinizde bulunması da diğer bir şart olarak aranmaktadır. 
 • En az 1 yıl içerisinde işletmenin açılmış olması gerekir.

KOSGEB girişimlerinin amaçlarından olan insanlara istihdam sağlamak; özellikle genç girişimciler için bulunmaz bir nimet konumundadır. Çünkü bu noktada devlet; üzerine düşen görevi üstlenerek, maddi bir yardımın yanında verdiği eğitim desteği ile de gerekli olan ekipmanları tamamlamaktadır.

KOSGEB Eğitimleri

Özellikle eğitimin rolü, bu tarzdaki projeler için oldukça önemlidir. Çünkü KOSGEB tarafından verilen bu teorik ve uygulamalı eğitimlerin içeriğinde oldukça faydalı bilgiler yer almaktadır. Bir işletmeye ilişkin her türden detay ile alakalı gerekli tüm envanterin içerisinde yer aldığı bu eğitimlerden geçen kişiler, daha donanımlı bir çerçevede mezun olacaklardır.

Bir iş yeri açmak için gerekli olan tüm bilgilerin yanı sıra, daha ileriyi görmek ve inovasyon ile çevrili bir yerden bakmak da oldukça mühimdir. Çünkü giderek değişen ve gelişen teknoloji sayesinde, hemen her sektör daha da gelişmek durumundadır. Bu sebepten dolayı da sizlerin seçmiş olacakları sektörler, mutlaka inovasyonu içerisinde barındırmalıdır. Daha yenilikçi, çağa ayak uyduran ve yüzünü geleceğe dönmüş olan bu işletmeler sayesinde büyük getirim sağlanacağı bilinmelidir. 

Bu iş yeri eğitimi için verilen süre 2 haftadır. Sabah 9’dan akşam 5’e kadar olan bir süreci kapsayan bu eğitimler sonucunda kişiler, tam olarak bir iş yeri açma bilgisine sahip bir şekilde, kurumdan çıkarlar. Her anlamda yeterlilik sağlamak isteyen kişiler için, gündelik hayatta da eğitimin önemi malumdur. İş hayatına adapte olacak kişi için de bu eğitimin önemi bir hayli fazla olacaktır. Bu bağlamda KOSGEB girişimci projesi ve bu projeye ilişkin olarak verilen eğitimin değeri, hem eğitim sırasında hem de sonrasında direkt olarak anlaşılacaktır. Psikolojik ve akademik olarak iş kurmaya hazır bir girişimci için, maddi desteğin de sağlanması tam anlamı ile bu iş için hazır olduğunu gösteren durumlar arasındadır. 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. admin_avatar

  Böyle iyi yazıların olması bence çok iyi benim gibi girisimciler için çok faydalı bir yazi

 2. admin_avatar
  2 ay önce

  Çok yararlı bir makale olmuş kosgeb sayesinde teşviklerden yararlanma imkanım oldu

 3. admin_avatar

  2019 yılında yazılım alanında girişimciliğe başladım. Kosgeb sayesinde güzel teşviklerden yararlandım.

 4. admin_avatar

  Çok ama çok açıklayıcı bir makale olmuş, bilmediğim ve gözümden kaçmış birçok yeni bilgi öğrendim, teşekkürler

 5. admin_avatar
  2 ay önce

  Bu makale sayesinde daha hızlı iş bulma olanakları sayesinde iş buldum bu makale çok işime yaradı size de tavsiye ediyorum okuyun deneyin

 6. admin_avatar
  2 ay önce

  2018 yılında yazılım alanında Kosgeb sayesinde güzel teşviklerden yararlandım. Şuanda yerel bölgede en iyi yazılım firmasıyız teşekkürler

 7. admin_avatar
  2 ay önce

  Kendi adıma güzel bir cafe açmayı düşünüyordum. Sponsorsuz kalınca ortada kalakaldım. Bir dostum bana Kosgeb’ten bahsetti. Tek çaremin bu olduğunu anladım. Özellikle bu makale çok yardımcı oldu teşekkürler.

 8. admin_avatar

  2019 yılında yazılım alanında girişimciliğe başladım. Kosgeb sayesinde güzel teşviklerden yararlandım. Herkese tavsiye ederim teşekkürler

 9. admin_avatar
  2 ay önce

  Yararlı bir makale. Devamının gerekli olduğunu düşünüyorum. Özellikle gençlerimize bu konuda bilgi ve enerji verebilmek için bu tür yayınlara çok ihtiyaç var. Teşekkür

 10. admin_avatar

  Vcok cok aciklayici bir makale olmus bu makale sayesinde daha fazla is bulma olanaklari buldum bu makale cok isime yaradi sizede tavsiye ederim mutlaka okuyun

 11. admin_avatar

  yazılım alanında girişimciliğe başladım. Kosgeb sayesinde güzel teşviklerden yararlandım. Teşekkurler kosgeb

 12. admin_avatar
  2 ay önce

  Makina mühendisi olarak kafamdaki projelerle kosgep desteği ile kendimi işimi yapmaya başladım ve. Kosgep desteği olmadan imkansız bir olay bunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.