1. Ana Sayfa
 2. Gençlik
 3. Kendi İşini Yapanlar İçin Devlet Teşvikleri

Kendi İşini Yapanlar İçin Devlet Teşvikleri

Genç yaşta kendi işinin patronu olmayı hayal edenler için sunulan devlet teşvikleri ile maddi destek sağlanmaktadır.

Girişimcilere Maddi Destek

İş hayatına atılmak, yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için; en önemli konulardan bir tanesi haline gelen maddi destek konusunda; girişimcilerin yetersiz kaldıkları durumlar olabilir. Gerek yeni bir iş kurmak isteyen gerek ise kurmuş olduğu işi devam ettirip, daha büyük bir seviyeye getirmek isteyen girişimciler için oldukça önemli bir kavram olan sermaye, herkeste bulunmamaktadır.

Bu noktada ‘’parası olmayan, iş kurmasın’’ düşüncesine bürünmek, yanlış bir kanaat olacaktır. Çünkü parası olmayan birinin de iş kurabilmesi sağlanmalıdır. Eğer parlak bir fikri varsa, bu noktada iyi bir bilgi birikimine sahip ise ve gerekli tüm deneyimi de sunabilecek bir ölçüde ise o kişi, sadece maddi yetersizliği bir neden olamaz.

Devlet teşvikleri kapsamında; KOSGEB tarafından hazırlanmış olan eğitim programları ve maddi yardımlar bulunmaktadır. Bu kurslar ve sonrasındaki yardımlar ile gelecek senelerde de devamlılığı olan iş fırsatlarının önü açılmaktadır.

Peki devlet teşviklerinin konuları nelerdir? Yani, devlet hangi işi yapmak isterseniz, size bir maddi destek sağlar?

Devlet Teşvikleri Neler?

Devlet; iyi yapılandırılmış bir iş fikrine her zaman sahip çıkar. Yeter ki sunmuş olduğunuz fikir; iyi donatılmış, kurallar çerçevesinde ve geleceği çok rahat görebileceğiniz bir şekilde oluşturulmuş olsun.

Kafeterya açmak, elektrik ve elektronik üzerine bir dükkan kurmak, bilgisayar ve yazılım alanı ile alakalı bir iş yapmak, bebek giyim eşyaları tasarlamak ve satmak, aynı şekilde yetişkinler için olan giyecekleri de tasarlamak, bir yiyecek alanında hizmet vermek, içecek yapmak ve bunun satışını yapacak olmak gibi farklı iş kolları hususunda devlet teşviklerinden yararlanmak mümkün olacaktır.

Burada önemli olan detay, gerçekten sağlam olan bir iş fikrinin, doğru tezler de savunularak hazırlanmasıdır. Ancak bu sayede gerçek manada uygulanabilir olan iş modeli, anlam kazanır. Yoksa iş çok kabul edilebilir bile olsa, doğru sunulmadığı takdirde bir avantaj elde edilmesi aşırı mümkün bir durum olmayacaktır.

Bu yüzden işin içeriğinin olduğu kadar, sunuş anındaki içeriğin de temiz ve düzenli bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu bağlamda hareket edilmesi ile beklenen ve ihtiyaç duyulan devlet teşvikinden yararlanılması sağlanabilir.

Buradan hareket ile verilen devlet teşvikleri oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Bu devlet teşviki kavramının içerisini doldurmak gerek ise; devletin, girişimcilere belirli ölçütler dahilinde sundukları hibe ya da kredilerdir. Hibe dediğimiz kavram geri ödemesiz olarak verilen ücretlerden oluşur. Kredilerde ise durum bildiğimiz gibidir ve bir süre sonra girişimci borcunu, devlete geri öder.

Her 2 kavram da girişimciler için maksimum fayda baz alınarak oluşturulmuştur. Her anlamda yeterliliği olan ancak iş, maddiyat noktasında geldiğinde bir eksikliği bulunan kişiler için düzenlenmiş olan bu öneri oldukça uzun zamandır pek çok kişinin, hayallerine kavuşmasına vesile olacak kadar ilerlemiştir.

Ne Kadar Teşvik Veriliyor?

Devlet teşvikleri küçük işletmeleri için 50.000 TL’den başlayabilir. Daha ileri girişimciler için ise verilecek olan ücretler 220.000 TL’yi bulabilir. Burada devletin istediği tek kıstas; gerçekten fayda sağlayabilecek ve ileri taşıyabilecek bir iş fikrinin bulunmasıdır. Girişimciye düşen bazı görevler de bu kapsamda oldukça büyük bir anlam taşır.

Devlet teşviklerine başvuru yapmak için öncelikli olarak KOSGEB hakkında bilgi alabilirsiniz. KOSGEB destekli olarak; sunmuş olduğunu iş fikrine dair bir eğitim sürecinden geçmektesiniz. Bu eğitimin kapsamı; ilgili olduğunuz alana dair almanız gereken bilgi ve uygulama anlamındaki tüm derslerden oluşmaktadır. Hem daha iyisini öğrenmek hem de daha iyisini uygulamak maksadı ile bu kurslardan yararlanabilirsiniz.

Öncelikle girişimcinin, doğru bir iş kolu seçmesi gerekir. Bu doğru iş kolu; o kişi için en uygun olan, en iyi yapabildiği ve sonunu en iyi görebildiği iş olmalıdır. Ancak bu sayede; girişimci için çok daha iyi planlanmış bir gelecekten söz etmek mümkündür. Bu fikir de sadece devlet teşvikinden yararlanmak açısından yeterli değildir.

Girişimcinin; fikrini en doğru ibareler kullanarak açıklaması gerekir. Yer yer başka kaynaklardan edinmiş olduğu bilgilere yer vermesi ve bu bilgileri, kendi deneyimi ile sunması gerekir. Deneyim aslında şart olan bir şey değildir ancak fikrinizi temellendirmek isteği içerisinde iseniz, iyi bir yol gösterici olabilir.

Muhasebe anlamında da hazırlanan bu raporda doğru finansal tabloları kullanmak, ileriye yönelik olarak oluşabilecek tüm riskleri önceden saptayacağınız bir program sunmak ve tüm bunları yaparken, kara geçiş noktasında kendinizi güvene alacak parlak fikirler üretmek oldukça önemlidir. Başkalarından bir farkınızın olması hayati önem taşımaktadır.

Devlet teşvikleri avantajlarından yararlanacak her insanın, bir fark oluşturması oldukça önemlidir. Çünkü herkesin aynı olduğu bir düzende fark edilmek oldukça zor bir hal alacaktır. Ancak sizin daha başka, daha orijinal, daha çok kendinizi gösterebileceğiniz ve başka insanlara fayda sağlayabileceğini düşündüğünüz bir iş fikriniz var ise seçilme ihtimaliniz de bu anlamda oldukça fazla bir rotada olacaktır.

Teşvik Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB merkezli olarak sunduğunuz iş fikir modeli, gerekli kurul tarafından incelenecektir. Bu aşamalı bir süreçtir. Bu iş modelinin, kağıda dökümünü yapmalısınız. Bu içerikte de araştırmalarınız, sizin bu işe neden uygun olduğunu gibi pek çok detay yer almalıdır.

Devlet teşviklerinden yararlanma şartları şu şekildedir;

 • Öncelikli olarak TC vatandaşı olmalısınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmamanız halinde KOSGEB kredi ya da hibelerinden yararlanmanız mümkün değildir.

 • Daha önceden KOSGEB üzerinden bir hibe almamış olmanız gerekir.

 • Herhangi bir terör örgütü ile bağlantınızın olmaması gerekmektedir.

 • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olmanız gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlet teşviklerine başvuru yapmak isteyen bir kişinin ise izleyeceği yollar şu şekildedir;

 • Öncelikle bir iş fikrine sahip olmalısınız. Bu iş fikriniz ise NACE kodları olarak bilinen KOSGEB kapsamındaki kodlar ile bağdaşıklık göstermelidir.

 • Girişimcilik Sertifikanızın olması gerekmektedir. Bu sayede ancak, gerekli yeterliliğe sahip olduğunuz anlaşılabilir.

 • Sunacağınız iş modelindeki pek çok detaya yer vermeli ve her ayrıntının karşısına, muhakkak geniş bir araştırma sonucunu yazmalısınız.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız, devlet teşviklerinden yararlanma konusundaki ilk şarttır demiştik. Bu eğitimden yararlanmak isterseniz; https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine, e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Burada direkt olarak önünüze eğitim sayfası açılacaktır. En alttaki ‘’öne çıkan eğitimler’’ seçeneğinden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’’ sekmesine tıklayabilirsiniz.

İyi yapılandırılmış bir iş modeli her zaman için büyük bir avantajdır. Sunacağınız kurum ile alakalı önceden elinize geçen bilgiler ve araştırma fırsatınızı iyi değerlendirin. Önünüze gelebilecek riskler ile alakalı önceden savunacağınız cümleleri hazırlayın.

Her anlamda riskleri belirlemek imkansız olsa da yine de önünüze çıkabilecek tüm sorulara cevap oluşturmak, bu haktan faydalanırken sizlere bir kaynak oluşturur. Seçimi yapacak olan kişinin aklındaki tüm sorulara cevap niteliğindeki belgeniz ile çok daha büyük bir avantajın kapısını aralayabilirsiniz. Bu yüzden doğru seçim, doğru belgelendirme ve doğru anlatım ile doğru bir sonuç bağlantılı olan içerikler arasında yer almaktadır. Herkesten farklı bir fikriniz olduğunu düşünüyor iseniz ya da bir fikri, herkesten farklı gerçekleştireceğinize inanıyorsanız devlet teşviklerinden yararlanmamanız için hiçbir sebep yoktur.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (14)

 1. admin_avatar
  3 ay önce

  Makalenin akışı o kadar güzel olmuş ki okuyarak hem bilgilendim hem kafamdaki soruları teker teker bitiren bir yazı olmuş.

 2. admin_avatar

  Çok güzel bir makaleydi ellerine sağlık, akıcı bir şekilde sıkılmadan okudum kafamdaki soruları da ayrıca gidermiş olsun çok beğendim gerçekten yazı harika.

 3. admin_avatar
  3 ay önce

  Gercekten harika bir makale. Akisi cok guzel. Sade ve anlasilir. Hakkini vermissiniz. Basarilar

 4. admin_avatar

  Çok güzel bir yazı olmuş okumadan önce kafamda sorular vardı fakat okuduktan sonra hepsi gitti çok beğendim akıcı ve açıklayıcı olmuş ellerine sağlık tebrikler

 5. admin_avatar

  Makaleyi yazanın eline sağlık daha iyi yerlere gelebileceğini inanıyorum.

 6. admin_avatar

  Makalenin akışı o kadar güzel olmuş ki okuyarak hem bilgilendim hemde kafamdaki sorularıbteker teker bitirdim.Çok Çok iyi bir yazı olmuş.

 7. admin_avatar
  3 ay önce

  İş için veya başka birşey için tonlarca makale okudum ama bu kadar etkili bir makale okuduğumu görmedim çok güzel bir fırsat göz önüne alın.

 8. admin_avatar

  Makale çok güzeldi ellerinize sağlık sıkıcı olmadan akıcı Bi şekilde kafamdaki sorular yanıt buldu

 9. admin_avatar
  3 ay önce

  Makalenin akışı o kadar güzel olmuş ki okuyarak hem bilgilendim hem kafamdaki soruları teker teker bitiren bir yazı olmuş başarılarınızın devamını dilerim

 10. admin_avatar

  Çok güzel bir makaleydi ellerine sağlık, akıcı bir şekilde sıkılmadan okudum tüm arkadaşlarımda tavsiye ettim harikaydı teşekkürler

 11. admin_avatar

  Kurmak istedigimiz is ile ilgili alabilecegimiz devlet tesviklerini ogrendigim cok faydali bir makale oldu tesekkurler.

 12. admin_avatar
  3 ay önce

  Bir çok makale okudum kafam sürekli karışıktı
  Çünkü yazan şeylerden çok iyi anlamıyordum ama bu makaleyi okuduktan sonra hayatımda çok şey değişti sizde okuyun ve fırsata çevirin lütfen

 13. admin_avatar
  3 ay önce

  Akıcılığı harika olmuş. Çok güzel bir makale idi. Kafamdaki bir çok sorunun yanıtı oldu

 14. admin_avatar

  Çok güzel bir makale okurken hem bilgi edindim hemde kafam dinlendi çok akışkan ve çok yararlı bilgiler işime yaradı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.