1. Ana Sayfa
  2. Editörden
  3. Henüz Yabancı Dil Konuşamıyorsanız Bunun 10 Nedeni

Henüz Yabancı Dil Konuşamıyorsanız Bunun 10 Nedeni

yabanci-dil-konusamama

Yabancı dil eğitimi almanıza veya yabancı bir ülkede yaşamanıza rağmen hala yabancı dil konuşamıyorsanız, hayatınızın bazı noktalarında daha dikkatli olmanız gerekir. Yabancı dil konuşamama nedenleri arasında yer alan birçok faktör, bu süreci daha da uzatıyor. Genel olarak insanların hangi noktalarda yanlışlar yaptığına, aşağıda değinmeye çalıştık.

Yabancı Dil Konuşamamanın 10 Nedeni

Arkadaş Çevresi

Arkadaş çevresinin olumsuz etkileri, her zaman eleştirilir. Ancak yabancı dil öğrenmek için arkadaş çevrenizde öğrenmek istediğiniz dili konuşan veya sizin gibi öğrenmeye çalışan insanlarla sosyal ilişkiniz zayıfsa, önemli bir avantajı kaçırıyorsunuz demektir.

Kendinizi Başkası İle Kıyaslıyorsanız Hata Ediyorsunuz

Her insan yaratılış gereği aynı kabiliyet ve özelliklere sahip değildir. ayrıca farklı yaşam şartları ve çevrelere sahip olunması, başka bir etkendir. Bu nedenle sizden çok hızlı yabancı dil öğrenip rahatça konuşanlar ile kendinizi doğrudan kıyaslamak yerine, onların artılarını almaya gayret edin.

Çalışmaları Yüksek Sesle Yapmamak

Dil veya başka bir şeyler öğrenirken süreci geciktiren etkenlerden biri, çalışma yapılmasına rağmen bunu içinizden yapmaktır. Çalışmalarınızı yüksek sesle veya en azından kendinizin rahat duyacağı bir ses tonu ile yapmanız, daha hızlı yabancı dil öğrenmenize yardımcı olur.

Telefon ve Bilgisayarınızın Dilin Hala Türkçe Olması

Kendi dilimizi korumak, ilk önceliğimizdir. Ancak yabancı dili hızlı bir şekilde öğrenmek için, telefon, tablet ve bilgisayar gibi kullandığınız teknolojinin dilini çalışma yaptığınız yabancı dile çevirmeniz azda olsa fayda sağlar.

Öğrenilen Dilin Tekrar Edilmemesi

Az veya çok bir şeyler öğrendiğiniz dilin tekrarını yapmadıysanız, öğrenme aşamasında biraz geride kalmanız mümkündür. Bu yüzden öğrendiğiniz şeyleri, mutlaka tekrar edin.

Online Sözlükler Kullanmamak

Cep telefonları ve tabletler için, birçok dilde online sözlükler bulunuyor. Öğrenmek istediğiniz dilin sözlüğünü cep telefonunuza indirerek, her ortamda kelime haznenizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Yabancı Dili Konuşmamak

Yabancı dil öğrenmek için, bu dili bilen kişilerle sohbetlerinizi öğrendiğiniz dili konuşarak yapın. Aksi halde dili öğrenmeniz çok daha uzun sürecektir.

Yabancı Dilde Kitaplar Okuyun

Öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili kitaplar okuyarak, yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Herhangi bir roman, hikaye veya ansiklopedi hiç fark etmeksizin, öğrenmeye çalıştığınız dilde kitaplar okumaya özen gösterin.

Yabancı Müzikler Dinlememek

Yine çalışmakta olduğunuz dilde müzikler dinlemek ve sözlerin anlamlarını çözmeye çalışmak, öğrenme sürecini hızlandıracaktır.

Günlük Kelime Tekrarı Yapmamak

Öğrendiğiniz kelimelerin günlük tekrarını yaparak, daha kalıcı bilgiler edinebilirsiniz. Kelime tekrarları, çok daha hızlı öğrenmeye yardımcıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. emrekoc_avatar

    hala yabancı dil öğrenemedim diyorsanız bunun tek bir nedeni var oda sürekli olarak periyodik olarak çalışmamak. Sürekli ortalama her gun kesintisiz 45 60 dk ingilizce çalışan bir insanın 1 sene sonra ingilizce öğrenmemesi imkansızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.