1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. GELECEKTE EN ÇOK TERCİH EDİLECEK BÖLÜMLER

GELECEKTE EN ÇOK TERCİH EDİLECEK BÖLÜMLER

young-lady-choosing-book-library_23-2148204345

Teknoloji alanındaki gelişme ve değişmelerle birlikte her ne kadar yeni iş kolları ve istihdam olanaklarını da beraberinde getirse de, çoğalan dünya nüfusu ve artan rekabet öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulamalarını giderek daha da zorlaştırmaktadır.

Üniversite tercihinde bölüm seçerken çoğu insan, öğrencinin ilgi duyduğu alana uygun konularda eğitim alması gerektiğini söylese de gelecekteki kariyeriniz için daha devam arz eden ve mezuniyetten sonra daha kısa sürede iş bulabileceğiniz yüksek kazançlı bölümler olduğunu da unutmamalısınız. Gelin sizler için hazırladığımız listeye birlikte bir göz atalım.

1 Biyomedikal Mühendislik

Bilim insanları ve tıp uzmanları giderek biyomedikal alanındaki yeniliklere rehberlik eden sistemleri yaratabilecek mühendislere giderek daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Tıp sektörü kısmen teknoloji ve bilim alanlarındaki gelişmeler nedeniyle hızla büyürken bu alanda istihdam edilecek kişilere de daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda biyomedikal mühendisliği lisans programları, size biyoloji, tıp, bilgisayar bilimi ve mühendislik ana dallarından benzersiz bir karma eğitim seçeneği sunar.

 

2 Uluslararası İşletme

İş dünyası giderek daha da globalleşirken, işverenler firmalarında çalışacak uzmanlaşmış lisans programlarından mezun öğrencilere daha çok şans tanıyor. Bu açıdan bakacak olursak geleneksel işletme yerine uluslararası işletme ya da uluslararası finans dereceleri yurt dışında okumak ve çalışmak için sizlere daha iyi bir başlangıç sunabilmektedir.

 

3 Bilgisayar Bilimi

Bugün, en çok kazandıran alanlar ya da en çok iş imkanı sunan meslekler denildiğinde listede başta bilgisayar bilimi yer almaktadır. Bunun en büyük sebebi ise enformatik sistemler olmasa iş yapmanın ya da insanlara hizmet vermenin mümkün olamayacağıdır. Bir bilgisayar bilimi derecesi ile bilgisayar sistemleri analistinden web geliştiricisine kadar birçok alanda çalışma ve iş imkanı bulabilirsiniz.

 

4 Elektrik Mühendisliği

Geleceğin öne çıkan ve en çok tercih edilecek bölümleri arasında bugün de olduğu gibi elektrik mühendisliği yine en çok tercih alanlarından biri olacaktır. Elektriğin olmadığı anlarda hayatın durma noktasına geleceğini düşünürsek, bu elektriği bize ulaştıracak olan mühendislere ihtiyacımız da hiçbir zaman bitmeyecektir. Bu bağlamda aralarında Massachusetts Institute of Technology ve Stanford Üniversitesinin de olduğu Amerika, dünyanın en iyi eğitim veren okullarına sahiptir.

 

5 Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisleri, elektronik sistemlerin çalışması için gerekli olan teknolojinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadırlar. Ancak bu alanda sadece bilgisayar mühendisliği lisans derecesinin yeterli olacağını düşünmek yanlış olur. Bu kapsamda kendinizi donanım ve yazılım geliştirme alanlarını araştırmaya yöneltin ve sürekli gelişime açık olun.

 

6 Farmakoloji

Günümüzde kazancın en yüksek seviyede sayıldığı işler arasında yer alan farmakoloji alanında çalışmak için bir lisans derecesi yeterli olmaktadır. Ancak gelecekte daha yüksek kazanç ve devamlılık elde etmek istiyorsanız, kendinizi lisansüstü derecelerle geliştirebilirsiniz. Bu alanı bitirip mezun olan kişiler, çoğunlukla ilaç laboratuvarlarında, eczaneler ya da hastanelerden talep edilirken, derece ve deneyim kapsamında 75,000$’ın üzerinde ortalama bir maaş gelecekte sizi bekliyor olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap