1. Ana Sayfa
  2. Editörden
  3. 6 Ayrı Yaygın Liderlik Stili ve Özellikleri

6 Ayrı Yaygın Liderlik Stili ve Özellikleri

5-farkli-liderlik-stili-ve-ozellikleri

Liderlik önemli birçok özelliğin bir arada bulunmasından ve kişinin kendini hem bu alanlarda ve hem de farklı özelliklerini geliştirmesinden geçiyor. 6 ayrı liderlik stili ve özellikleri başlıklı bu yazımızda, farklı liderlik tiplerinin özelliklerini inceledik. Peki, sen bu liderlik özelliklerinden hangisine sahipsin? Hangi tip lidersin?

6 Ayrı Yaygın Liderlik Stili ve Özellikleri

Koç

Bazı liderler, herhangi bir alanda koçluk yapıyormuşçasına özelliklere sahiptir. Kendini önemsediği gibi ekibi altındaki insanları da önemseyerek, onlara her zaman yol göstericidir. Anlayışlı bir yapıda olması da, koç stili liderlerin en önemli özelliklerinden biridir.

Bedelci

En kötü özelliği kindar olması olan bedelci liderler, günlük hayatında ise çevresindeki insanlar için adeta bir adalet dağıtıcısıdır. Verdiği bir görev kötü veya iyi yapılsın, bunu asla unutmaz. Görevini kötü yapanı bir şekilde cezalandırma yoluna giderken, hakkıyla yapanı ise mutlaka ödüllendirir.

Öngörülü

Sosyal yaşantısında aktif, konuşmayı seven bir liderdir. Fikirlerini farklı ortamlarda açıklamaktan çekinmeyen bir yapısı vardır. Liderlik yaptığı bir konuda, iletişimin en iyi şekilde gerçekleşmesine dikkat eder.

Basit bir ipucundan bile sürecin seyrini rahatlıkla görebilen yapısı, önemli projeleri daha kolay bir şekilde ileriye taşımasını sağlar.

Ebeveyn

Yönetimi altındaki insanlara daha anaç yaklaşan ebeveyn lider stili, genellikle sorunlara çözüm odaklı yaklaşma çabasındadır. Güçlü sezgileri ve algılama gücü sayesinde, çalışma hayatına önemli katkılar sunar.

İş hayatında çalışanların rahat ulaşabildiği bir yapıda olması, projede görev alan herkesin rahat bir iletişim kurmasına imkan verir ve bu durum başarıyı getirir. Karar alma sürecinde, çarkın en önemli dişlilerinden biridir.

İmparator

İmparator stili liderler, insanlara karşı biraz rencide edici bir üsluptadırlar. Bu özellikleri, insanların onlardan uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Eleştirilmek veya başkalarının tavsiyelerini dinlemek asla hoşlarına gitmez. Herhangi bir kriz durumunda ise, süreci iyi bir şekilde yönetebilirler. Algılama ve analiz gücünün yüksek olması, onlara başarıyı getirmektedir.

Esnek

İş ve gündelik hayatında rahat hareketleri ile dikkat çeken esnek liderlik stilindekiler, işlerin durumu ne olursa olsun herhangi bir telaşa kapılmayarak rahat yapılarını korurlar. Bu rahatlık bazen iş hayatında başarı getirirken, bazen de aşırı rahatlık nedeniyle çok büyük başarısızlıklar alabilirler.

 

Yorum Yap

Yorum Yap